Grant Thornton vs Novibet

69 - 58

18/12/2023 22:00 Super League 23/24 3 40'

Στον Αγώνα της 3ης  Αγωνιστικής μεταξύ της GRAND THORNTON και της NOVIBET οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69-58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο άρχισαν να παίζουν σε άμυνα man to man και ξεκίνησαν με γρήγορο ρυθμό. Η πρώτη ομάδα κατάφερε να κάνει ένα σερί σκορ 6-0 από τα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα παρ’ότι φαινόταν ότι το σκορ ήταν κοντά (13-5). Στην συνέχεια η GRANT THORNTON ευστοχούσε σε κάθε μακρινό σουτ , αυξησε ακόμα περισσότερο την διαφορα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ  21-12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο τα πράγματα πήραν άλλη τροπή καθώς και η δεύτερη ομάδα κατάφερε να βρει ρυθμό και λύσεις για την ομάδα της , όμως δεν ήταν αρκετό διότι η πρώτη ομάδα είχε ανακτήσει τις προσπάθειες της και έχτισε την διαφορά όλο και περισσότερο (41-28).

Στο 3ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα πάλεψε και έδειξε χαρακτήρα καθώς μείωσε το σκορ σε 49-36. Στην πορεία η δεύτερη ομάδα πίεζε ακόμα περισσότερο ώστε να καταφέρει να μειώσει την διαφορά , όμως η πρώτη ομάδα δεν της άφησε πολλά περιθώρια και έτσι η διαφορά παρέμεινε σχετικά ίδια. (57-49).

Στο 4ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα φαινόταν ότι εγκατέλειπε τον αγώνα καθώς η δεύτερη ομάδα έκανε ενα σερι 0-4 και έφτασε το σκορ στο 57-53 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η NOVIBET φαινόταν ότι θα μειώσει και άλλο όμως η πρώτη ομάδα δεν τα παράτησε και κατάφερε να σφραγίσει την νίκη της με την περίοδο να κλείνει με σκορ 69-58.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σκρέμπος Παναγιώτης και τον Δημητρακόπουλος Ιωάννης όπου και οι δύο σημείωσαν 14 πόντους αντίστοιχα , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσιτούρας Γιώργος με 28 πόντους και ο Πολύζος Φ. με 10 πόντους .

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της NOVIBET να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της GRAND THORNTON να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Κοντός Γεώργιος (Προπονητής  Grant Thornton)