46 - 57

22/02/2019 21:10 Commercial League A 18/19 14 40'

Grant Thornton13971746
Thalpis Hellas144221757

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της GRANT THORNTON και της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η GRANT THORNTON επέλεξε αργό παιχνίδι και σετ επιθέσεις σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι προσπάθησαν να ανοίξουν τον ρυθμό (ενώ παράλληλα κυνήγησαν τα επιθετικά ριμπάουντ) και το σκορ ήταν 7 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν τα ποσοστά τους και πήραν προβάδισμα 5 πόντων αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν νευρικοί στο παρκέ και έμειναν χωρίς καλάθι για 2 λεπτά, αλλά με την THALPIS να επιβάλλει γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι και να ευνοείται από αυτό, με το σκορ να είναι 13 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά, η GRANT THORNTON σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 7 λεπτά και με τρίποντο του Σταθόπουλου Ε. πέρασε μπροστά, με τους αντιπάλους της να μένουν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε τελικά με σκορ 22 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, αλλά από νωρίς στην 3η περίοδο οι παίκτες της THALPIS επέβαλαν κυριολεκτικά το παιχνίδι τους καθώς και γρήγορο τέμπο στο ματς, ευνοήθηκαν και πάλι από αυτό και πήραν διψήφια διαφορά, με τους παίκτες της GRANT THORNTON να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας από τις δύο τελευταίες περιόδους και να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές, με αποτέλεσμα η ομάδα της THALPIS να διατηρήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ατσαλάκης Κ. με 19 και Σταθόπουλος Ε. με 12 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσαλόγας Χ. με 16 και Χαιρόπουλος Κ. με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκούτας Λ., Τσουκαλάς Χ.