HEWLETT PACKARD – ΜΑΣΤΟΡΑΣ & MOOD

14/04/2016 22:00 League C1 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Hewlett-Packard και του Μάστορα & Mood, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η HP μπήκε με σαφώς περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με σκορ 10 – 0 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά. Στην συνέχεια ο Μάστορας άρχισε να μπαίνει στον ρυθμό του αγώνα, να δείχνει μαχητικότητα και να μειώνει σε 6 πόντους αλλά με τους αντιπάλους να συνεχίζουν να έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση και η περίοδος να κλείνει με σκορ 14 – 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές επιθετικά, με βιαστικές επιλογές, χαμηλά ποσοστά και αβίαστα λάθη αλλά με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν διαφορά 10+ πόντων κυρίως με προσπάθειες αιφνιδιασμών και το σκορ να είναι 22 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, την ομάδα του Μάστορα να βελτιώνεται επιθετικά αλλά την HP να συνεχίζει να έχει καλύτερα πατήματα και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα 1–4 στον Γκιουλέ Χ., αλλά παρόλα αυτά ο Μάστορας με το καλημέρα μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και ενέργεια και με πρωταγωνιστή τον Γκιουλέ Χ., ισοφάρισε σε 31 – 31 στα πρώτα 2 λεπτά και μετά από ένα λεπτό πέρασε μπροστά με σκορ 33 – 34! Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, σταμάτησαν το run των αντιπάλων και ξαναπήραν το προβάδισμα με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 41 – 39. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό, με καλές επιλογές και από τις δύο ομάδες, οι οποίες πήγαιναν neck and neck, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν (κυρίως με το σκοράρισμα του Παπακωνσταντίνου Δ.) και πήραν προβάδισμα 2 κατoχών και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 48 – 43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 52 – 44. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητα, έβγαλαν ενέργεια αλλά οι γηπεδούχοι με πιο καθαρό μυαλό διατήρησαν προβάδισμα 2+ κατόχων μέχρι και το τελευταίο ενάμισι λεπτό. Κάπου εκεί ο Γκιουλές Χ. από τον Μάστορα πήρε και πάλι φωτιά και με 2 σερί μεγάλα τρίποντα μείωσε σε 58 – 55 με 44” για λήξη! Στα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι πήγε στη διαδικασία των φάουλ, όπου η Hewlett-Packard αποδείχτηκε ψύχραιμη στις βολές παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπακωνσταντίνου Δ. με 21 (2) και Κανελλόπουλος Χ. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γκιουλές Χ. με 29 (6) και Πολυχρονάκης Ζ. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.