63 - 64

28/02/2018 22:00 Super League A 17/18 40'

Intersport189112563
Rougixtres151922864

Στον Αγώνα μεταξύ της INTERSPORT και των ROUGIXTRES, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και γρήγορες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες οι οποίες έμειναν κοντά, με το σκορ να είναι 9 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες και των δύο άρχισαν να έχουν βιαστικές τελικές επιλογές και αβίαστα λάθη, αλλά παράλληλα ζεστάθηκαν από την γραμμή των 3 πόντων και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τους δύο αντιπάλους να επιλέγουν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις και το σκορ να είναι 20 – 24 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι ROUGIXTRES επέβαλαν φρενήρη ρυθμό στο παιχνίδι και με διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς ευνοήθηκαν από αυτό, παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών και κλείνοντας την περίοδο με σκορ 27 – 34.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες των ROUGIXTRES να παίρνουν και να διατηρούν διψήφια διαφορά, μέχρι τα τελευταία 5 λεπτά όπου οι παίκτες της INTERSPORT με φοβερή μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέου και 4 σερί τρίποντα (τα 3 από τον Σακαρέλλο Κ.) μείωσαν σε 3 πόντους με 3′ και πάλι με τρίποντο του Σακαρέλλου Κ. διαμόρφωσαν το σκορ σε 60 – 64 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα παρόλα αυτά οι ROUGIXTRES διατήρησαν καθαρό μυαλό καθώς και προβάδισμα 1 κατοχής παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αργυρούδης, Αναστασόπουλος