10/02/2019 18:40 Commercial League A 18/19 12 40'

Intersport1810142567
Chronotechnica Dinosaurs1117171762

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ της INTERSPORT και των DINOSAURS B.C., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η INTERSPORT μπήκε με καλύτερα πατήματα και πήρε το προβάδισμα στις πρώτες επιθέσεις αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν με run 0 – 8 παίρνοντας διαφορά 2 κατοχών και το σκορ ήταν 5 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, με την INTERSPORT να βασίζεται περισσότερο στα μακρινά σουτ, ενώ οι DINOSAURS σημάδεψαν την αντίπαλη ρακέτα, το ελεύθερο παιχνίδι ευνόησε τους γηπεδούχους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 11.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν όμορφο, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τις επιθέσεις να συνεχίζουν να είναι αποτελεσματικές στην 2η περιόδο, αλλά και οι άμυνες δυνάμωσαν αρκετά, με τους παίκτες των DINOSAURS αργά αλλά σταθερά να μειώνουν σε μία κατοχή, οι παίκτες της INTERSPORT δεν μπόρεσαν να βρουν ελεύθερα τρίποντα στο 2ο μισό της περιόδου και είδαν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28 – 28. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να παίζουν συναρπαστικό μπάσκετ με πολύ πάθος και ένταση ενώ παράλληλα οι ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck με το σκορ να διαμορφώνεται σε 42 – 45 στο τέλος της 3ης περιόδου, με όμορφο καλάθι του Μπέλλου Κ. σε 57 – 51 με 5′ για λήξη και με goal foul του Βλάχου Α. σε 57 – 53 με 3′ για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους και με τρίποντο του Πατάγια Β. και run 6 – 0 ανέβασαν την διαφορά σε 10 πόντους, οι DINOSAURS δεν άφησαν το παιχνίδι και μείωσαν σε 2 κατοχές αλλά τελικά η INTERSPORT με ψυχραιμία από την γραμμή των βολών στο τελευταίο λεπτό διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κορωνάκος Π. με 21 (2) και Πατάγιας Β. με 17 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλάχος Α. με 17 (4) και Μουρμούρης Π. με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τάτσης Π., Δελδήμος Β.