25/02/2019 22:10 Commercial League A 18/19 15 40'

Team1234OTT
Intersport11151513562
Grant Thornton14719171067

Στον Αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της INTERSPORT και της GRANT THORNTON, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν αργό τέμπο και σετ επιθέσεις, αλλά παρουσιάστηκαν στατικές και χωρίς ρυθμό με αποτέλεσμα να έχουν χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 4 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η GRANT THORNTON με ένα μικρό σερί 0 – 4 πήρε προβάδισμα 2 κατοχών αλλά η INTERSPORT απάντησε με ωραία προσπάθεια του Πατάγια Β., οι πάικτες λύθηκαν στα τελευταία 2 λεπτά και έτρεξαν περισσότερο, με το παιχνίδι να είναι ισσοροπημένο και την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν πολύ καλύτερη συγκέντρωση δείχνοντας υπομονή επιθετικά και να σπάνε την αντίπαλη ζώνη, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που βασίστηκαν σε στατικά σουτ με αποτέλεσμα να έχουν παραγωγή μόλις 2 πόντων σε 5 λεπτά και το σκορ να είναι 13 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά η INTERSPORT αντέδρασε, βρήκε πατήματα και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή έκανε ένα εντυπωσιακό run 11 – 2, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά, με τους αντιπάλους της να μην μπορέσουν να αντιδράσουν και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 21.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό, καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με την ομάδα της INTERSPORT να συνεχίζει το run στην 3η περίοδο πάιρνοντας διψήφια διαφορά στα πρώτα 3 λεπτά αλλά κάπου εκεί η GRANT THORNTON αντέδρασε και με δικό της run 0 – 8 μείωσε σε μία κατοχή με το σκορ να διαμορφώνεται σε 44 – 40 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και έμειναν κοντά, με τους γηπεδούχους όμως να διατηρούν το προβάδισμα και το σκορ να είναι 55 – 51 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά παρόλα αυτά οι παίκτες της GRANT THORNTON είχαν πιο καθαρό μυαλό και περισσότερες δυνάμεις στα πόδια τους με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν με 3′ για λήξη, στην πορεία οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και παρότι και οι δύο είχαν ευκαιρίες να πάρουν την νίκη δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην Παράταση.

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού οι παίκτες της GRANT THORNTON είχαν σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση, περισσότερη ενέργεια και πέρασαν μπροστά στο σκορ από νωρίς, οι αντίπαλοι τους παρουσίασσαν εμφανή σημάδια κόπωσης και κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά με αποτέλεσμα η GRANT THORNTON να διατηρήσει ένα προβάδισμα 2 κατοχών έως το τέλος και να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μπούκας, Τούσης