54 - 62

29/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Intracom Telecom1216121454
Spring Marine1919141062

Μία σχετικά δύσκολη νίκη σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της SPRING MARINE (Shipping League B) απέναντι στην ομάδα της INTRACOM TELECOM (Commercial League D) με 54-62, κατακτώντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 4 του Commercial Cup Β, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της  NOVIBET με σκοπό την πρόκριση στο μεγάλο τελικό!

Άμυνες man to man επέλεξαν και οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με αρκετή πίεση ανά διαστήματα. Η SPRING MARINE ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και μέσα σε τρία λεπτά είχε πάρει μια μικρή διαφορά (2-8). Η INTRACOM TELECOM αντέδρασε μειώνοντας όμως τα τρίποντα του Ζάβρα κράτησαν την SPRING MARINE μπροστά με 12-19 στο δεκάλεπτο.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου η INTRACOM TELECOM έκανε ένα μικρό σερί με τον Ιωαννίδη πρωταγωνιστή μειώνοντας σε 23-25, στη συνέχεια όμως έκανε πολλά λάθη που εκμεταλλεύτηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι παίρνοντας και πάλι μια καλή διαφορά (28-38).

Η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (30-45) με τη SPRING MARINE να δείχνει έτοιμη να ανεβάσει και άλλο τη διαφορά και να καθαρίσει από νωρίς τον αγώνα. Όμως η INTRACOM TELECOM ανέβασε πολύ την πίεση στην άμυνα της, πολλές φορές σε όλο το γήπεδο, καταφέρνοντας να μειώσει σε 40-52 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Μάλιστα με τα τρίποντα του Κύριου και με την πίεση της κατάφερε να ρίξει τη διαφορά μέχρι και τους 5 πόντους (53-58) με ένα λεπτό να απομένει, χωρίς όμως να καταφέρνει να ολοκληρώσει την ανατροπή με τη SPRING MARINE να κατακτά δίκαια τη νίκη.

Ζάβρας, Γιαννούλης, Μυτιληναίου και Σπύρου όλοι τους με διψήφιους πόντους για τους νικητές. Μάνος και Ιωαννίδης οι καλύτεροι για την INTRACOM TELECOM.