Intralot vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

15/05/2023 22:00 Commercial League B 22/23 2 40'

Στον αγώνα μεταξύ της Intralot και της Ολυμπιακής Ζυθοποιιας οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 45-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνας ζώνης για να διασφαλίσουν τις άμυνές τους. Ο ρυθμός ήταν αργός με τις ομάδες να επιτίθενται οργανωμένα. Στα πρώτα 5 λεπτά όμως το σκορ ήταν χαμηλό με μόλις 8 πόντους ναι έχουν σημειωθεί στο παιχνίδι με τις ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες (4-4). Στη συνέχεια και δυο πλευρές προσπάθησαν μέσα από αιφνιδιασμούς να ανεβάσουν το ρυθμό του αγώνα αλλά αυτή ήταν άστοχες και έτσι ισοπαλία στους 8 πόντους δημιουργούσε ισορροπία στον αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας εμφανίστηκαν ανανεωμένοι. Κρατώντας τα υψηλά επίπεδα στην άμυνά τους σε συνδυασμό με βελτίωση των αιφνιδιασμών τους πέτυχαν να αποσπαστούν από τους αντιπάλους τους με 9 πόντους στα μισά της περιόδου  9-18. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μπήκαν ξανά στο παιχνίδι και πλησίασαν τους αντιπάλους τους στο 21-23 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες συνέχισαν να δίνουν σκληρές μάχες σώμα με σώμα κρατώντας την ένταση στο κόκκινο καθώς και 2 ομάδες πήγαιναν στο σκορ χέρι-χέρι. Ενδεικτικά οι διαφορές μεταξύ τους δεν είχαν λυθεί αφού στη λήξη της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 33-31.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι αιφνιδιασμοί από την πλευρά των παικτών της Intralot τους έδιναν τον πρώτο λόγο για την τελική επικράτηση στον αγώνα αφού εκμεταλλεύονταν τα αντίπαλα λάθη και προηγούνταν με 41-34 με 5 λεπτά προπόνηση για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, αυτός έγινε ντέρμπι αφού η ομάδα που κρατούσε τα ηνία είχε χαλαρή άμυνα και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πετύχουν 2 σερί τρίποντα. Παρόλα αυτά η προσπάθειά τους έμεινε ανολοκλήρωτη και περιορίστηκαν σε μια ήττα με ένα καλάθι.