Esa Security511111441
Δ.Σ. Πειραιά2110141055

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ISS και του ΔΣΠ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 55.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και διάθεση, με την ISS όμως να βασίζεται κυρίως σε σουτ 3 πόντων και τον ΔΣΠ να σημαδεύει το ζωγραφιστό και να τρέχει σε αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να έχει υψηλότερα ποσοστά και το σκορ να είναι 3–10 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές επιθετικά με καλές όμως άμυνες, αλλά τον ΔΣΠ να συνεχίζει να έχει καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και η περίοδος να κλείνει με σκορ 5– 21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, με τις δύο ομάδες και πάλι να χαρακτηρίζονται από χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, αλλά με τους γηπεδούχους να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα και να μειώνουν σε 10 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 12 – 23. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, έβγαλαν άμυνες, βρήκαν ρυθμό επιθετικά και με πρωταγωνιστές τους Σκαρίμπα Ε. και Γκιουλιστάνη Κ., διατήρησαν μια διαφορά 10 + πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 16 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες με καλές και physical άμυνες, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα οι δύο αντίπαλοι να έχουν χαμηλά ποσοστά αλλά με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν διψήφιο προβάδισμα και την περίοδο να κλείνει με σκορ 27 – 45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε χωρίς να αλλάξει κάτι, με τους γηπεδούχους να είναι εμφανές πως βρέθηκαν σε κακή αγωνιστική μέρα και οι φιλοξενούμενοι να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μανώλης Κ. με 12 (4) και Παληός Χ. με 8 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπαστάνης Β. με 19 και Σκαρίμπας Ε. με 11 πόντους αντίστοιχα.