07/02/2024 22:00 Elite League 23/24 11 40'

Kaizen Gaming141916453
Βετεράνοι Άρη26141234

Μπαλόνι Γλυφάδας (Ακαδημία Άρη Γλυφάδας)
Αλ. Παναγούλη, Γλυφάδα 166 75

Την πρώτη της νίκη στο 2024 στο πρωτάθλημα της Elite League πανηγύρισε η ομάδα της KAIZEN GAMING με 53-34 απέναντι στην ομάδα των ΒΕΤΑΡΑΝΩΝ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ με 53-34. Έτσι συνεχίζει να κυνηγάει την είσοδο της στην τετράδα του πρωταθλήματος και να γλυκοκοιτάζει τα play off. Οι ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ από την άλλη με αρκετές απουσίες δεν κατάφεραν να κάνουν ένα βήμα προς την τετράδα και με ρεκόρ 2-7 να βλέπουν τις ελπίδες τους να μειώνονται. Η διαφορά των δύο ομάδων φάνηκε στο παρκέ, με την KAIZEN GAMING να παίρνει τη νίκη σχετικά εύκολα.

Όλα κρίθηκαν από το πρώτο ημίχρονο, με τους ΒΕΤΕΡΑΝΟΥΣ να μην έχουν τις λύσεις απέναντι στην πιεστική άμυνα της KAIZEN GAMING. Οι τυπικά γηπεδούχοι, χωρίς να εντυπωσιάσουν επιθετικά πήραν από την αρχή μεγάλες διαφορές χάρης στην καλή τους άμυνα και το γρήγορο μπάσκετ. Από το 0-2 έτρεξαν ένα σερί 14-0 για το 14-2 του δεκαλέπτου.

Η κυριαρχία τους συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, πάλι βασιζόμενη στην άμυνα τους. Το 19-6 έφερε τη διαφορά στο + 25 (33-8), κλειδώνοντας τη νίκη από νωρίς.

Στη συνέχεια έριξαν κάπως τους ρυθμούς τους, οι ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ γύρισαν σε άμυνα ζώνης αποδίδοντας καλύτερα στην άμυνα τους, κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά, χωρίς όμως να φανούν ποτέ απειλητικοί.

Κόντος και Θεολογίτης μοιράζονται τον τίτλο του κορυφαίου του αγώνα, Κοκκίνης και Ζεκάκος ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Σκαρίμπας με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ κορυφαίος για τους ΒΕΤΕΡΑΝΟΥΣ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ.