03/12/2017 16:00 Super League B 17/18 40'

KPMG131911851
Mytilineos225171357

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της KPMG και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο τέμπο, η KPMG ξεκίνησε με run 5 – 0, ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ αντέδρασε άμεσα με 5 σερί πόντους του ΜΠΕΡΔΕΜΠΕ Α. και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 7 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλεύρες χαρακτηρίστηκαν από αρκετά αβίαστα λάθη, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο αλλά οι φιλοξενούμενοι και πάλι με τρίποντο του ΜΠΕΡΔΕΜΠΕ Α. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, το τέμπο έπεσε, οι δύο αντίπαλοι σε σετ επιθέσεις και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της KPMG μπήκαν με σαφώς βελτιωμένη συγκέντρωση επιθετικά, έδειξαν υπομονή απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, γύρισαν την μπάλα και βρήκαν λύσεις με αποτέλεσμα να μειώσουν και με goal foul του Καλλινίδη Θ. πέρασαν και μπροστά ενώ αμυντικά γύρισαν σε 1 – 4 στον ΜΠΕΡΔΕΜΠΕ Α. βγάζοντας τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους και το σκορ ήταν 26 – 24 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι άμυνες παρέμειναν καλές και δυνατές και επικράτησαν και πάλι, με το παιχνίδι να έχει πολλά κλεψίματα και λάθη και το σκορ να είναι 32 – 27 στο τέλος της ημιχρόνου.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι άμυνες έγιναν όλοι και πιο physical, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες σε σετ κυρίως επιθέσεις, οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε άμυνα 1 – 4 και διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών με το σκορ να είναι 37 – 31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άσκησαν press με παγίδες, με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες με κλεψίματα και επέβαλαν γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών με αποτέλεσμα να μειώσουν και με 2 σερί τρίποντα των ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ Β. και ΑΝΤΩΝΑΚΗ Α. πέρασαν μπροστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 43 – 44.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου αλλά ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ παρέμεινε ζεστός και πάλι με 2 σερί τρίποντα από τους  ΑΝΤΩΝΑΚΗ Α. και ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ Δ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να διαμορφώνεται σε 48 – 53 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες τις KPMG συνέχισαν να δείχνουν διάθεση αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και οι παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ συνέχισαν να ασκούν press και να ελέγχουν το τέμπο του αγώνα διατηρώντας παράλληλα προβάδισμα 2 – 3 κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΑΓΓΕΛΟΥ Θ. με 19 (1) και Καλλινίδης Θ. με 13 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΠΕΡΔΕΜΠΕΣ Α. με 18 (4) και ΒΥΖΑΝΤΙΟΣ Δ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας, Τεφτίκης