33 - 48

08/04/2024 22:00 Commercial League A 23/24 17 40'

KPMG6811833
Στεργίου139131348

Μια σπουδαία νίκη με 33-48 πέτυχε η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ επί της ομάδας της KPMG στο ντέρμπυ της αγωνιστικής της Commercial League A. Έτσι όχι απλά μείωσε τη διαφορά από την αντίπαλο της στη μία νίκη (8-4 ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ και 7-3 η KPMG) αλλά κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της με 13 πόντους στον πρώτο γύρο (48-61) και υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία στο κυνήγι της δεύτερης θέσης!

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τις άμυνες και την αστοχία να κυριαρχούν, όμως και οι δύο πολέμησαν για τη νίκη με την ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ να δείχνει καλύτερο πρόσωπο και να παίρνει τελικά τη νίκη πιο εύκολα από ότι υπολόγιζε.

Με τον Κεφαλά να πετυχαίνει δύο τρίποντα ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ πήρε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα με την KPMG να έχει τρομερό επιθετικό πρόβλημα και μόνο τον Σπανό σκόρερ και των έξι πόντων της στο πρώτο δεκάλεπτο (6-13). Αν και ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες με το επιμέρους 8-9 του δεκαλέπτου να φέρνει το ιδιαίτερα φτωχό 14-22 του ημιχρόνου.

Η KPMG συνέχισε να είναι άστοχη και στην επανάληψη με την ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ να το εκμεταλλεύεται και με τρίποντα και πάλι του Κεφαλά  να εκτοξεύει τη διαφορά στο +16 (14-30) με ένα σερί 0-8. Η KPMG έβγαλε μια αντίδραση μειώνοντας στο -10 (25-35) με τους Λημνίδη και Καλλινίδη να σκοράρουν.

Με την KPMG να είναι σε κακή επιθετική βραδιά η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ κυνήγησε και την κάλυψη της διαφοράς της ήττας του πρώτου γύρου, με τον  αρχηγό Μαυράκη να δίνει το σύνθημα και τους παίκτες του να ακολουθούν. Το τελικό 33-48 ήρθε δίκαια για τους φιλοξενούμενους.

Μαυράκης, Κεφαλάς και Βουδούκης οι κορυφαίοι των νικητών, ο καθένας σημαντικός στο ρόλο του στην ομάδα. Ο Λημνίδης κορυφαίος για την KPMG.