KPMG1717161767
Kaizen Gaming1516241469

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της KPMG και της STOIXIMAN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 69.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά δεν είχαν καθαρές επιλογές και χαρακτηρίστηκαν από χαμηλά ποσοστά, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ να είναι 5 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες της Stoiximan άρχισαν με καλό οργανωτικό παιχνίδι Κοσμέτου Π. (και 3 σερί assist από τον ίδιο) να βρίσκουν συστηματική παραγωγή επιθετικά παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά η KPMG αντέδρασε και με 2 assist και ένα καλάθι από τον Δεληγιάννη Α. έκανε ένα run 7 – 0, ενώ παράλληλα πίεσε και για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά και να κλείσει την περίοδο με σκορ 17 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι από την αρχή γύρισαν σε άμυνα man και με διαδοχικές άμυνες και 4 πόντους σε αιφνιδιασμούς ξαναπήραν το προβάδισμα αλλά και οι αντίπαλοι τους έμειναν κοντά, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να έχουν καλά ποσοστά και το σκορ να είναι 25 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι με assist του Μαρμαρίδη Σ. και τρίποντο του Δεληγιάννη Α. ξαναπέρασαν μπροστά, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να παίζουν καλό μπάσκετ, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε τελικά με σκορ 34 – 31.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του Χρυσάγη Ι. και τρίποντο του Μαρμαρίδη Σ. η KPMG πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με την Stoiximan όμως να αντιδρά άμεσα και με επιθετικό ριμπάουντ και goal foul του Παππά Σ. μείωσε σε μία κατοχή και στην άμυνα με εκπληκτικό κόψιμο, ριμπάουντ και goal foul στην αμέσως επόμενη επίθεση του Πιαλόγλου Α. ξαναπήρε το προβάδισμα, με τον ρυθμό του αγώνα να γίνεται όλο και πιο γρήγορος, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 40 – 41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Stoiximan με 2 σερί assist του Χριστόπουλου Α. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά η KPMG απάντησε άμεσα με τρίπονο του Χρυσάγη Ι., οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ αλλά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να έχουν πιο καθαρές τελικές επιλογές και ποσοστά με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 50 – 55.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν νευρικοί και με αρκετά αβίαστα λάθη στο πρώτο λεπτό, αλλά στην πορεία με assist του Μπέλλου Χ. και τρίποντο του Παυλιά Δ. η ομάδα της Stoiximan πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 3 κατοχών, με την KPMG να συνεχίζει να βασίζεται σε προσωπικές κυρίως ενέργειες, έμεινε χωρίς σκορ για 3 λεπτά και είδε την διαφορά να ανεβαίνει σε 10 πόντους αλλά με τρίποντο του Μαρμαρίδη Σ. μείωσε σε 56 – 63 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, οι γηπεδούχοι όμως με goal foul του Αγγέλου Α. μείωσαν σε 6 πόντους, ενώ παράλληλα βελτιώθηκαν αισθητά αμυντικά και σταμάτησαν τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 59 – 65 με 3′ και με τρίποντο του Μαρμαρίδη Σ. και πάλι goal foul του Αγγέλου Α. ισοφάρισαν σε 65 – 65 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της Stoiximan έδειξαν καθαρό μυαλό και ποστάροντας τον Παππά Σ. ξεκόλλησαν επιθετικά, με την KPMG όμως να μένει κοντά και το σκορ να είναι 67 – 67 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αλλά οι άμυνες κυριάρχησαν με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει το ίδιο με 20¨ και κατοχή για Stoiximan, στην οποία ο Χριστόπουλος Α. τράβηξε φάουλ, οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών, ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στην δεύτερη αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Παυλιάς Δ. οδηγήθηκε και αυτός στην γραμμή των βολών, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 67 – 69 με 7¨ και κατοχή για KPMG στην οποία οι γηπεδούχοι βρήκαν ελεύθερο τρίποντο του Μαρμαρίδη Σ. στο τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά η μπάλα τελικά δεν τους έκανε το χατήρι, με αποτέλεσμα η Stoiximan να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγέλου Α. με 23 και Δεληγιάννης Α. με 13 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Χριστόπουλος Α. με 16 (2) και Πιαλόγλου Α. με 15 (2) πόντους αντίστοιχα.