36 - 69

15/01/2023 15:00 Group A 22/23 8 40'

KPMG21391236
Φ.Σ.Α.1914132369

Στον αγώνα της όγδοης αγωνιστικής μεταξύ της KPMG και της ΦΣΑ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 36-69.

Στην αρχή του αγώνα επέκταση και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά, ήταν h φιλοξενούμενh που εκμεταλλεύτηκε την τρίλεπτη αστοχία των αντιπάλων της και ευτύχησε να προηγείται με 2-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της KPMG, έβλεπαn τους δρόμους προς το αντίπαλο καλάθι κλειστούς και δοκίμασαν προσπάθειες 3 πόντων για να βρουν σκορ. Οι προσπάθειες όμως αυτές ήταν άστοχες κάτι το οποίο βοήθησε στην ψυχολογία τον φιλοξενούμενων που με διαρκές σκοράρισμα πήρε από νωρίς πολύ μεγάλη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πρωταγωνιστές στον αγώνα. Αυτό οφειλόταν στο πρεσάρισμα τους σε όλο το γήπεδο και στους αιφνιδιασμούς που τους έδιναν εύκολο σκορ. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους κατάφεραν να έχουν ανάλογη αποτελεσματικότητα με των αντιπάλων τους χωρίς όμως να καταφέρουν να τους πλησιάσουν με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 15-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες εμφανίστηκαν κάπως αποδιοργανωμένοι και δεν κατάφεραν να φτάσουν τα επίπεδα αποτελεσματικότητας του προηγούμενου δεκαλέπτου. Ως αποτέλεσμα αυτού το σκορ ήταν 17-40 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να έχουν ένα επιμέρους σκορ 7-6, δείγμα της μαχητικότητας των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες το φιλοξενούμενων, δεν σταμάτησαν την προσπάθειά τους να απολαύσουν το παιχνίδι παρά τη διαφορά και συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι και σε αυτό το σημείο του αγώνα, αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε λάθος πάσες. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν 31-57. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η πολύ καλή άμυνα των παικτών της ΦΣΑ, σφράγισε για αυτούς μια εύκολη νίκη με μεγάλη διαφορά.