18/02/2023 15:00 Commercial League A 22/23 3 40'

Team1234OTT
KPMG13615141159
Accenture7131315553

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της KPMG και της Accenture, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 59-51.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να καταφέρουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα η οποία έκανε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 7-5. Στη συνέχεια κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την πεντάλεπτη αστοχία των φιλοξενούμενων και να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο 13-7 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες εμφανίστηκαν άστοχες και χωρίς συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια κάτι το οποίο τους στοίχισε. Συγκεκριμένα για 4 λεπτά καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει το καλάθι και μέχρι να φτάσουμε στα μέσα της περιόδου η μόνη που είχε καταφέρει ήταν η φιλοξενούμενη με ένα και μοναδικό. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Accenture, φάνηκε πως ξεκίνησαν να χτίζουν ένα επιθετικό μομέντουμ αφού κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν περαιτέρω τη διαφορά αλλά και να περάσουν μπροστά ανατρέποντας τον αγώνα προηγούμενοι με 19-20 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες είχαν ένα καλό ξεκίνημα το οποίο ήταν ένδειξη της θέλησής τους να διεκδικήσουν τον αγώνα. Η φιλοξενούμενη ομάδα φάνηκε να συνεχίζει να παίζει σε τέτοια επίπεδα με την προηγούμενη περίοδο και κατάφερε να αυξήσει την υπερ της διαφορά στο 26-31 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της KPMG, εκμεταλλευόμενοι το γρήγορο ρυθμό του αγώνα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στον πόντο (32-33) με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Σε έναν αγώνα όπου φαινόταν ότι το δυνατό παιχνίδι επικρατούσε οι παίκτες της γηπεδούχου φάνηκαν να υπερτερούν σε αυτό το κομμάτι και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 34-33.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με την ένταση να έχει φτάσει στο κόκκινο, οι γηπεδούχοι κατάφερα να έχουν ένα σερί 6 πόντων που τους έδωσε διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο και έτσι το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 42-38. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα και οι 2 ομάδες έπαιζαν πολύ καλό μπάσκετ και έδειχναν ότι πολύ δύσκολα θα μπορούσε να μαντέωει ποια ομάδα θα καταλτήσει την νίκη . Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μεγάλη αντίδραση και κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να κρατούν το προβάδισμά τους μέχρι και 24 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα με το σκορ ισόπαλο 48 πόντους καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει νέο σκορ και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Σε αυτήν οι γηπεδούχοι φάνηκε ότι είχαν περισσότερες δυνάμεις αφού είχαν πετύχει να προηγούνται ακόμα και με 6 πόντους στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι δεν χρειάστηκε να κάνουν τίποτα παραπάνω από το να διαχειριστούν τον αγώνα κι έτσι κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ αγχωτικό ροζ φύλλο αγώνα για εκείνους.