54 - 45

27/04/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 3 40'

Kyklades Maritime121851054
Grant Thornton1614121245

Στον αγώνα μεταξύ της Kyklades Maritime και της Grant Thornton οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 54-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν μαν του μαν για να θωρακίσουν τα μετόπισθεν τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις οργανωμένες επιθέσεις να επιτρέπουν και στις 2 ομάδες να έχουν ένα καλό ξεκίνημα και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 7-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια με το σκορ να είναι κοντινό οι δυνατές άμυνες και τα μακρινά σουτ ήταν το σύνηθες, το οποίο επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-12 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο λόγω της πολύ μικρής διαφοράς υπήρχε ένταση στο παιχνίδι και των 2 ομάδων και την ομάδα της Kyklades να παραμένει σταθερά μπροστά στο σκορ με 22-19 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο η ομάδα της Grant Thornton αντεπιτέθηκε και καταφέρνοντας να μειώσει αρχικά τη διαφορά έδωσε το σύνθημα για να απειλήσει ευθεία τους αντιπάλους της κλείνοντας το ημίχρονο ισόπαλο στους 30 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη, μια απόφαση σωστή για εκείνους που τους επέτρεψε με ένα σερί 7 πόντων να προηγούνται με 37-30 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία βελτίωσαν το σερί τους στους 9 πόντους και κατάφεραν να χτίσουν μια υπέρ τους διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι και τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (42-35)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ή πίεση που υπήρχε και στις 2 ομάδες τις επηρέασε επιθετικά κρατώντας τες σε πολύ χαμηλές πτήσεις ανεβάζοντας και τον δείκτη της αγωνίας για τη συνέχεια αφού το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 45-38. Στα κρίσιμα επόμενα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 7 πόντων μπήκαν στην εξίσωση του αγώνα αλλά η διαμόρφωση του 50-43 με 2 λεπτά πριν τη λήξη έκανε το έργο των παικτών της Grant Thornton πάρα πολύ δύσκολο. Η ομάδα της Kyklades Maritime κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα καταφέρνοντας να δεχτεί μόλις 2 πόντους μέχρι τη λήξη του αγώνα.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)