14/06/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 5 40'

Kaizen Gaming1513111453
Kyklades Maritime1719131564

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον ημιτελικό του κυπέλλου μεταξύ της Kaizen Gaming και της Kyklades Maritime οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 53-64.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να αποκτήσουν προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Οι επιθέσεις που εκδηλώνονταν ήταν οργανωμένες και χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 2 λεπτά για να αποδώσουν. Παρόλα αυτά το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 6-7. Στη συνέχεια η εικόνα ήταν αντιστρόφως ανάλογη παραγωγικά αφού και οι 2 ομάδες βρήκαν ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να κρατούν τα ηνία αφού προηγούνταν με 15-17 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και οι γηπεδούχοι ασκουσαν πρεσάρισμα στο κατέβασμα της μπάλας από τους αντιπάλους τους οι τελευταίοι έβρισκαν τον τρόπο να διασπούν την άμυνά τους και προηγούνταν με 17-26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι Kyklades ολοκλήρωσαν ένα σερί 11 πόντων το οποίο απαντήθηκε με 2 μαζεμένα τρίποντα. Έτσι αν και η πλευρά της Kaizen Gaming βρήκε απάντηση, οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά ασφαλείας 28-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η επίθεση των παικτών της Kaizen Gaming ήταν κακή και τους ανάγκασαν να βλέπουν τους αντιπάλους τους να διευρύνουν το προβάδισμά τους με 29-42 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν λύση στην επίθεση τους μέσα από τα σουτ 3 πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 39-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η πλευρά της Kyklades Maritime όντας απαλλαγμένοι από το άγχος λόγω της διαφοράς, κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά και να πάρει πολλά επιθετικά ριμπάουντ που της έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της. Έτσι και έγινε, με το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα να είναι 43-58. Στα επόμενα τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έριξαν το ρυθμό τους και επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να παλέψουν για τον αγώνα. Αυτοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να κατεβάσουν την διαφορά στους 9 από τους 15 πόντους αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.