35 - 42

27/04/2023 21:30 Commercial League C 22/23 7 40'

Lavipharm71012635
Boehringer99111342

Στον αγώνα μεταξύ της Lavipharm και της Boehringer, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 35-42.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man, ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να εμφανίζονται άστοχες και να κάνουν λάθη. Ως αποτέλεσμα αυτού το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 4-1. Στη συνέχεια η επιθετική τους δραστηριότητα βελτιώθηκε παίρνοντας καλύτερες αποφάσεις στην επίθεση κυρίως η πλευρά των φιλοξενούμενων η οποία με ένα σερί 8 πόντων προηγούταν με 7-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά αυτό αδυνατούσαν να το κεφαλαιοποιήσουν και στον πίνακα το σκορ. Αυτό στα μισά της περιόδου ήταν 11-10. Στο υπόλοιπο της περίοδο και οι 2 ομάδες έδωσαν προτεραιότητα στις άμυνες τους αλλά έδειχναν ότι έπαιρναν καλύτερες αποφάσεις στην επίθεση και έβγαινα με επιτυχία στον αιφνιδιασμό. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 17-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ ανάμεσα στους 2 αντιπάλους ήταν ισορροπημένο με τις άμυνες να συνεχίζουν να παίρνουν καλό βαθμό και να είναι ο κύριος παράγοντας όπου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 24-21. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ακόμα βελτίωσαν την επίθεσή τους και χάρισαν σερί 6 πόντων έφεραν το σκορ στους 29 πόντους αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με το ρυθμό του αγώνα να είναι γρήγορος οι άμυνες συνεχώς έβρισκαν τρόπους να προσαρμόζονται και να μπλοκάρουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Αυτή η κατάσταση είχε δημιουργήσει συνθήκες μεγάλης αγωνίας στο παιχνίδι αφού ήταν δύσκολο να μαντέψουμε ποια ομάδα είχε το πλεονέκτημα με το σκορ να είναι 31-32 στο 35ο λεπτό. Στα κρίσιμα απόμειναντα λεπτά του αγώνα η ομάδα της Boehringer κατάφερε με σωστές συνεργασίες να βρει τα σουτ που χρειαζόταν για να αποσπαστεί από τους αντιπάλους της και να καταφέρει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα,