11/01/2024 21:30 Commercial League C 23/24 7 40'

Lavipharm1387735
Cosmote e-Value8991036

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Lavipharm και της Cosmote e-Value, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35-36.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε οργανωμένες επιθέσεις, ο Κορδάλης Π. μπήκε καυτός στο παρκέ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεκινήσουν καλύτερα και το σκορ ήταν 9-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες άρχισαν να κυριαρχούν, τα ποσοστά ήταν χαμηλά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά αλλά η Lavipharm δεν το εκμεταλλεύτηκε πλήρως, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε αργό τέμπο, υπήρχαν αρκετά λάθη αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα προβάδισμα 17-10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες όλο και πιο physical με πολλά φάουλ η Cosmote e-Value ευνοήθηκε από αυτό, μείωσε ελαφρώς και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21-17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων (οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό μπάσκετ), με τους παίκτες να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά το παιχνίδι δεν έδειξε πως γέρνει υπέρ κάποιας ομάδας με το σκορ να διαμορφώνεται σε 25-20 στα μισά και 28-26 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι παράμειναν κοντά, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με το προβάδισμα να εναλλάσεται σε 34-33, 35-33, 35-34 στα τελευταία λεπτά όμως η Cosmote e-Value με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζωγραφάκη Μ. και νικητήριο καλάθι του Μαυράκη Γ. διαμόρφωσε το τελικό 35-36 και στις λεπτομέρειες κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Καραχάλιος Παναγιώτης (Παίκτης Lavipharm)

Ζωγραφάκης Μιχάλης (Παίκτης Cosmote E-Value)