Loreal714121548
Adidas913131550

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Loreal και της Adidas, η τελευταία κατάφερε και απέσπασε τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια αλλά παρουσιάστηκαν διστακτικές απέναντι στη ζώνη με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 7 – 7. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να έχουν χαμηλά ποσοστά και την περίοδο να στείλει με σκορ 7–9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις, έχοντας όμως βελτιώσει τις τελικές επιλογές τους καθώς και τα ποσοστά τους με το σκορ να είναι 15 – 17 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο με απόπειρες αιφνιδιασμών και γρήγορες επιθέσεις, με ανάμεικτα όμως αποτελέσματα και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Loreal μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση από την αρχή, σημάδεψε το ζωγραφιστό με αιχμή τον Αξαμπανόπουλο Δ., με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα αλλά με την Adidas να αντιδρά άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Βουγιούκα Λ. ξαναπέρασε μπροστά και πήρε διαφορά 2 κατοχών με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 29 – 33. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Loreal βελτίωσε την αμυντική της προσήλωση, έβγαλε άμυνες, τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει και την περίοδο να κλείσει τελικά με σκορ 33 – 35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες να δείχνουν μαχητικότητα, να παίζουν καλές και κλειστές άμυνες και να τις χωρίζει μία μόλις κατοχή με το σκορ να είναι 40 – 43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια, με την Adidas να διατηρεί προβάδισμα 1–2 κατοχών αλλά με τη Loreal να καταφέρνει να μειώσει σε 48 – 50 με 22”. και τελευταία επίθεση δικιά της. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα η Loreal κατάφερε και βρήκε ελεύθερο σουτ 3 πόντων αλλά τελικά η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα η Adidas να πάρει την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γεωργούλας Σ. με 17 και Αξαμπανόπουλος Δ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βουγιούκας Λ. με 23 (5) και Χριστοδουλάκης Κ. με 14 πόντους αντίστοιχα.