Adidas1417141358
Loreal111162553

Α.Ο.Ν.Α.
Anastaseos, Elliniko 167 77, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Adidas και τις L’oreal (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόνο παίκτες στα πρώτα 3 δεκάλεπτα), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές τα πρώτα λεπτά, με αβίαστα λάθη και βιαστικές τελικές επιλογές. Η Adidas παρουσίασε πρόβλημα απέναντι στη ζώνη, ενώ η L’οréal έδειξε μαχητικότητα και στις 2 πλευρές. Και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Adidas 3 λεπτά πριν το τέλος να ασκεί full press, χωρίς όμως να το εφαρμόσει σωστά με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να το σπάνε και η περίοδος να κλείσει με σκορ 14 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια, και με πιο σωστή εφαρμογή του press και με δύο σερί τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους στα πρώτα δύο λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα και συγκέντρωση μειώνοντας σε δύο κατοχές στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η γηπεδούχοι με αβίαστα λάθη και βιαστικές επιλογές δεν κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά η οποία παρέμεινε στις δύο κατοχές δύο λεπτά πριν το τέλος. Παρόλα αυτά στα τελευταία 2 λεπτά η Adidas βελτιώθηκε μπροστά και με καλά ποσοστά στα ελεύθερα σουτ που τους έδινε η άμυνα ζώνης έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 31 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι νευρικές στον αγωνιστικό χώρο, με αβίαστα λάθη και χαμηλά ποσοστά. Παρόλα αυτά η Adidas βελτιώθηκε αμυντικά και κράτησε τηνL’Oreal χωρίς σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά και βρίσκοντας σιγά-σιγά ρυθμό μπροστά πήρε μια διαφορά +10 πόντων στο πρώτο μισό. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζοντας πρόβλημα στο press και στις παγίδες των αντιπάλων υποχρεώθηκαν  σε βεβιασμένες προσωπικές ενέργειες στο τέλος του χρόνου των επιθέσεων τους, με αποτέλεσμα να έχουν χαμηλά ποσοστά και η περίοδος θα κλείσει με σκορ 45-28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τη διαφορά να μένει σταθερά πάνω από 10 πόντους στα πρώτα οχτώ λεπτά. Κάπου εκεί άρχισε και το comeback της L’oréal η οποία στη τελευταία δύο λεπτά έδειξε μαχητικότητα, έβγαλε ενέργεια αμυντικά και με πρωταγωνιστή τον Γεωργούλα Ε., έριξε την διαφορά σε δύο κατοχές με σκορ 57 – 51, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα! Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία δευτερόλεπτα παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βουγιούκας Λ. με 15 (3) και Σιφνιός Γ. με 10 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γεωργούλας Ε. με 32 (3) και Καπράλος Ι.Ε. με 8 πόντους αντίστοιχα.