22/03/2018 20:00 Super League A 17/18 22/03/2018 40'

Loreal814151855
Cosmote e-Value128111849

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στο κλειστό γήπεδο του Enersize η μαχητική ομάδα της Cosmote E-Value πάλεψε μέχρι το τέλος αλλα δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια απέναντι στη πρώτη ομάδα του ομίλου Loreal χάνοντας με 55-49.

Με άμυνα ζώνης ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους όμως μόνο να μπορούν να σπάσουν την άμυνα του αντιπάλου και να βρίσκουν διαδρόμους προς το καλάθι. Οι γηπεδούχοι εγκλωβίστηκαν στην περιφέρεια κάνοντας αρκετά άστοχα σούτ. Έτσι έμειναν πίσω στα εφτά πρώτα λεπτά της περιόδου χάνοντας 3-8. Η Cosmote αν και άστοχη απο την περιφέρεια κατάφερε με δυναμικά drive να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη 8-12.

Στο δεύτερο δεκάλπετο η Loreal με την είσοδο του Αξαμπανόπουλου που της έδωσε ενέργεια σε επίθεση και άμυνα ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε τα ηνία του αγώνα πολύ νωρίς. Τη σκυτάλη για τους γηπεδούχους πήρε ο Μπεράτης ο οποίος με έξυπνες διεισδύσεις ξελάσπωνε την ομάδα του στην επίθεση όταν εκείνη κόλαγε.Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τη Loreal να προηγείται 22-20.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα και προγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους τα πρώτα κιόλας τρία λεπτά. Στη συνέχεια όμως η ολιγωρία στην άμυνα και τα παιδαριώδη λάθη στην επίθεση έβαλαν και πάλι την Cosmote στο παιχνίδι της διεκδίκησης μειώνοντας στους τρείς πόντους 30-27. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ενέργεια και σκορ με την είσοδο τους Καρρά ο οποίος πίεζε ψηλά τα guard της αντίπαλης ομάδας οδηγώντας τους σε λάθος πάσες.Τελικά η Τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Γεωργούλα να πετυχαίνει ένα πολύ ωραίο καλάθι μετά απο έαν ωραίο coast to coast δίνοντας προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι με την Cosmote να μειώνει στον πόντο 41-40 μετά απο τα κλεψίματα που έφερνε η πίεση ψηλά στην άμυνα. Φοβερές μάχες γινόντουσαν κάτω απο το καλάθι και στις δύο ρακέτες αλλα και στην περιφέρεια με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα το τελευταίο πεντάλεπτο για να διεκδικήσουν τη νίκη. Τελικά το παιχνίδι έληξε με τους γηπεδούχους να νικάνε στις λεπτομέρειες με σκορ 55-49. Μεγάλη νίκη για την πρωτοπόρο του ομίλου Loreal όχι τόσο για την μέτρια εμφάνιση της αλλά γιατί απέδιξε ότι ακόμα και στην κάκη της μέρα μπορεί να κερδίζει τέτοια παιχνίδια.

Πολύ καλή εμφάνιση για τους γηπεδούχους έκανα οι Αξαμπανόπουλος και Γεωργούλας με 16π. και 14π. αντίστοιχα. Απο την Cosmote ξεχώρισαν οι Φλόκας με 12π. και Κόττης με 11π.

Διαιτητές Αγώνα: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΜΠΕΛΙΔΗΣ

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών

Ψικάκος Ι. (παίχτης Loreal):

‘’Είμαστε και μαθηματιά πρώτοι, ακόμα και στην κακή μας μέρα μπορούμε να κερδίζουμε και αυτό ειναι πολύ σημαντικό.Πάμε στα playoff όπου ελπίζω να μην έχουμε τραυματισμούς και να παίξουμε καλύτερα.’’

Καραγιάννης Α. (παίχτης Cosmote):

‘’Αγωνιστήκαμε με τους πρωτοπόρους και καταφέραμε να είμαστε κοντά το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, δυστυχώς όμως στο τέλος ήμασταν άτυχοι. Ο στόχος μας έχει επιτευχθεί, να φτιάξουμε μια δυνατή ομάδα και του χρόνου να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα. Τώρα ο επόμενος στόχος μας είναι να πάρουμε το κύπελλο.’’