18/01/2018 21:30 Super League A 17/18 40'

Loreal149112458
Intersport191572869

Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Ελληνικού
Leof. Posidonos 26, Elliniko 167 77, Greece

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδας της INTERSPORT το βράδυ της Πέμπτης στο γήπεδο του Ελληνικού, υποχρεώνοντας την ομάδα της LOREAL στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της SUPER LEAGUE. Οι παίκτες του Μποντικούλη εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες της LOREAL (ειδικά μέσα στη ρακετά), έπαιξαν παθιασμένα αλλά κυρίως συγκεντρωμένα (με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο) και πήραν μια υπέρ – δίκαιη νίκη! Η LOREAL από την άλλη δεν κατάφερε να κάνει την 9η σερί της ήττα, είχε απουσίες που της στοίχισαν, όμως παραμένει στην κορυφή της Super League A.

H LOREAL ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και με τους Μπεράτη – Πολυχρονίδη να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα πήραν ένα μικρό προβάδισμα 2 κατοχών που θα ήταν μεγαλύτερο αν δεν ήταν το 2/2 τρίποντα του Πατάγια. Σιγά σιγά η άμυνα ζώνης της INTERSPORT γινότανε όλο και πιο κλειστή, καθώς η LOREAL ήταν άστοχη από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να αρχίσουν να ελέγχουν και τα ριμπάουντ. Έτσι με τους Μπέλλο Κ. και Ζαρκαδούκα να πετυχαίνουν 2 μεγάλα τρίποντα η INTERSPORT πήρε κεφάλι στο σκορ (12-17) με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 14-19.

Η LOREAL άλλαξε την άμυνα της σε ζώνη, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η είσοδος του Σακαρέλου Κ. έδωσε νέα επιθετική ώθηση στην ομάδα του, καθώς πέτυχε 8 πόντους στην 2η περίοδο με τον Μπέλλο να πετυχαίνει τους υπόλοιπους 7 της ομάδας του! Η INTERSPORT έκανε ένα επιμέρους 2-19 μετατρέποντας το 12-10 σε 14-29, με το 18-34 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς! Ένα μίνι σερί 5-0 έφερε το 23-34 του ημιχρόνου.

Η LOREAL γύρισε σε man to man με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και αύξησε την πίεση της! Η INTERSPORT σταμάτησε να έχει καλή κυκλοφορία, έχοντας βιαστικές επιθέσεις και έλλειψη καθαρού μυαλού. Ωστόσο η LOREAL στο καλό της αμυντικό διάστημα δεν ήταν καλή επιθετικά με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μειώσει παραπάνω από το -7 στο τέλος του δεκαλέπτου (34-41).

Έτσι ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο με την INTERSPORT να είναι μπροστά όμως τη LOREAL να δείχνει πιο φρέσκια. Όμως η INTERSPORT δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει τη νίκη να της φύγει. Έβγαλαν και εκείνη ενέργεια, προσαρμόστηκαν στην άμυνα των αντιπάλων και ανέβασαν την διαφορά (38-50, 41-53 και 43-55). Η LOREAL έκανε την τελική αντεπίθεση, πέτυχε 5 σερί τρίποντα με τους Πολυχρονίδη (2), Δασκαλάκη (2) και Χρονόπουλο, όμως η ψυχραιμία των Μπέλλο και Πατάγια από την γραμμή των βολών έδωσε οριστικά τη νίκη στην INTERSPORT.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Μπέλλο με 28 πόντους και 26 efficiency. Οι Πατάγιας, Σταμούλης και Σακαρέλος Κ. ακολούθησαν σε απόδοση! Οι Δασκαλάκης, Χρονόπουλος και Πολυχρονίδης οι καλύτεροι για τους ηττημένους.

Διαιτητές : Σελληνάς, Γιαννακόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Χρονόπουλος Θοδωρής  (Αρχηγός LOREAL):

” Πρώτη μας ήττα. Όλοι μαθαίνουμε από όλα. Δεν μπορούμε να κερδίζουμε συνέχεια. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Συνεχίζουμε δυνατά. Έχουμε πολλές ελλείψεις αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία. Προχωράμε να δούμε που θα τερματίσουμε για να πάμε στα play off. Καλή χρονιά.  “

Μπέλλος Κωνσταντίνος (Παίκτης  INTERSPORT):

” Συγχαρητήρια στα παιδιά. Πολύ καλή νίκη. Πολύ καλός αγώνας. Ωραία νίκη. Ξεκινάμε το σερί μας. Πάμε γερά. INSTERSPORT.