88 - 50

10/12/2018 19:40 Super League A 18/19 7 40'

Loreal2122153088
Δ.Σ. Πειραιά1013141350

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της LOREAL και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 88 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι από την αρχή έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, οι φιλοξενούμενοι προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν 9 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τους δύο αντιπάλους να παίζουν ομαδικό μπάσκετ, ο ΔΣΠ είχε καλή παραγωγή από assist και έμεινε κοντά αλλά η LOREAL στα τελευταία 3 λεπτά και πάλι έτρεξε και επέβαλε γρήγορο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να κάνει run, να πάρει προβάδισμα 10+ πόντων και να κλείσει περίοδο με σκορ 21 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, το τέμπο έπεσε αλλά η LOREAL βρήκε ρυθμό και απέναντι σε οργανωμένη άμυνα διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα, οι δύο αντίπαλοι είχαν καλή παραγωγή από assist καθώς και ποσοστά, με το σκορ να είναι 32 – 21 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου οι γηπεδούχοι και πάλι επέβαλαν γρήγορο ρυθμό και ευνοήθηκαν από αυτό, με τρίποντο του Δασκαλάκη Π. ανέβασαν την διαφορά στους 15+ πόντους, ο Αξαμπανόπουλος Δ. κυριάρχησε στα ριμπάουντ, ο ΔΣΠ δεν κατάφερε να κοντρολλάρει το παιχνίδι και είδε το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 43 – 23.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΔΣΠ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστικά μέρα και τους παίκτες της LOREAL να διατηρούν έως το τέλος τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικα την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δασκαλάκης Π. με 25 (4) και Γεωργούλας Σ. με 26 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καρδαράς Λ. με 12 (4) και Σκαρίμπας Ε. με 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Ιασωνίδης Ο.