Loreal2114121360
Raging Bulls148141147

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Ημιτελικό της Γ’ Κατηγορίας μεταξύ της LOREAL και των RAGING BULLS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη και την πρόκριση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 47.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, τους γηπεδούχους όμως να ευνοούνται σιγά σιγά από τον αργό ρυθμό, παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά ενώ στην πορεία λύθηκαν επιθετικά με παραγωγή τόσο στο ζωγραφιστό όσο και από την γραμμή των 3 πόντων, με τους αντιπάλους τους όμως να βελτιώνονται και αυτοί μετά τα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ να είναι 10 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να βελτιώνουν να ποσοστά τους και ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε ελαφρώς, με τους παίκτες της Loreal όμως να έχουν πιο ορθολογικό επιθετικό προσανατολισμό ποστάροντας συστηματικά τους ψηλούς τους, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 14 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε πιο γρήγορο τέμπο, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition, αλλά οι δύο ομάδες χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 18 – 25 στα πρώτα 4 λεπτά και 18 – 26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά ο αγώνας συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις αλλά οι παίκτες των Bulls συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, ήταν στατικοί και βασίστηκαν  αποκλειστικά σε προσωπικές ενέργειες, σε αντίθεση με τους παίκτες της Loreal οι οποίοι με εξαιρετικό spacing και κυκλοφορία της μπάλας άρχισαν να βρίσκουν διαδοχικά καλάθια από assist, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στους 10+ πόντους και με assist του Γεωργούλα Ε. και buzzer beater του Πολυχρονίδη Ι. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 22 – 35.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι η Loreal από την αρχή κυριάρχησε στο ζωγραφιστό τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά (με πρωταγωνιστές τους Λουγιάκη Ε. και Αξαμπανόπουλο Δ.) και με κόψιμο, ριμπάουντ και baseball assist του Λουγιάκη Ε. ανέβασε το προβάδιασμα σε 15+ πόντους, με τους παίκτες των Bulls να αρχίζουν να μην έχουν καλή γλώσσα σώματος και να βλέπουν το σκορ να διαμορφώνεται σε 26 – 43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν και είχαν τον πρώτο λόγο, οι παίκτες της Loreal άρχισαν να δείχνουν σημάδια χαλάρωσης, οι αντίπαλοι τους έδειξαν σημάδια ζωής και με assist του Κωνσταντάτου Χ., τρίποντο του Ανδρεαδάκη Χ. και αμέσως μετά 2 βολές του Γιαννόπουλου Γ. μείωσαν σε 12 πόντους, η Loreal έμεινε χωρίς καλάθι για 3 λεπτά και πάλι με τρίποντο του Ανδρεαδάκη Χ. είδαν την διαφορά να πέφτει στους 9 πόντους, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 36 – 47.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του Λουγιάκη Ε. και τρίποντο του Πολυχρονίδη Ι. και αμέσως μετά με ένα εκπληκτικό ποστάρισμα του Λουγιάκη Ε. η Loreal έκανε ένα mini run 5 – 0 στο πρώτο λεπτό και ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους με τους Bulls να προσπαθούν να αντιδράσουν ασκώντας full press με παγίδες αλλά οι αντίπαλοι τους διατήρησαν καθαρό μυαλό και το έσπασαν, συνέχισαν να έχουν πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή και το σκορ ήταν 38 – 56 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες των Bulls δεν άφησαν το παιχνίδι, συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα και να ασκούν full press, μειώνοντας σε 10 πόντους αλλά και οι παίκτες της Loreal συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μία διψήφια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη και την Πρόκριση στον Τελικό.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λουγιάκης Ε. με 14, Αξαμπανόπουλος Δ. με 14 και Δασκαλάκης Π. με 12 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κολλέρης Δ. με 10 και Ανδρεαδάκης Χ. με 15 (3) πόντους αντίστοιχα.