10/07/2023 21:30 Summer League 22/23 1 40'

LP Clinic1615182675
Danaos2424251891

Οδυσσέας Παπαδόπουλος Γλυφάδα
Al. Panagouli 13, Glifada 166 75, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της LP Clinic και της Danaos οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 75-91.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης σε έναν αγώνα όπου ο ρυθμός ήταν γρήγορος. Με την αξιοποίηση αυτού και οι 2 ομάδες κατάφεραν να βρίσκουν σκορ δίνοντας ενδιαφέρον στον αγώνα από νωρίς. Το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 9-15. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να βγάζουν ενέργεια και να είναι αποτελεσματικές στις εκτελέσεις τους αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 16-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι τρέχοντας στο παρκέ και κάνοντας φιλότιμες προσπάθειες για να κατεβάσουν τη διαφορά αλλά η έλλειψη βάθους στον πάγκο, τους στερούσε την ανανέωση της ενέργειας στο παρκέ. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 21-37. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι ήταν λίγο καλύτεροι, εκτελώντας με σιγουριά τους αιφνιδιασμούς τους σε αντιπαραβολή με τους αντιπάλους τους, οι οποίοι ήταν άστοχοι στα μακρινά σουτ τα οποία δοκίμαζαν. Παρόλα αυτά η διαφορά παρέμενε σταθερή με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Danaos, εφαρμόζοντας τα συστήματά τους, έβρισκαν ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια τα οποία ενίσχυαν τον ενεργητικό τους. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έκλεβαν την μπάλα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να καταστούν απειλητικoi. Το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα ήταν 41-62. Στη συνέχεια οι παίκτες της Danaos πετύχαιναν οχι μόνο να κρατούν τη διαφορά σταθερή αλλά και την αυξάνουν έστω και κατά λίγο το οποίο τους έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα πριν καν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου κατά την οποία το σκορ ήταν 49-73.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες και από τις 2 πλευρές έβγαζαν πάθος και ενέργεια ότας πάρα πολύ ανταγωνιστικές μεταξύ τους. Σε αυτό το διάστημα μέχρι να φτάσουμε στο 35o λεπτό του αγώνα το επιμέρους σκορ ήταν 14-13 το οποίο σε κάθε περίπτωση ευνόησε στους φιλοξενούμενους. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκαν την αντίπαλη χαλάρωση και μέσα απο τις ατομικές τους προσπάθειες κατέβασαν τη διαφορά σε μεγάλο βαθμό παίρνοντας και τον θαυμασμό για την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες τους.