40 - 32

04/12/2023 20:30 Shipping League B 23/24 5 40'

M/Maritime14515640
Spring Marine4127932

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα της M/Maritime στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής της Shipping League B με αντίπαλο την ομάδα της SPRING MARINE. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί μεν δάφνες ποιότητας με το τελικό 40-32 να το αντικατοπτρίζει αυτό, όμως το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ και πάθος για τη νίκη.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την αναμέτρηση κάνοντας ένα γρήγορο 4-0 με τον Αναστασόπουλο να απαντάει με 4 σερί πόντους του για το 4-4. Αυτοί οι πόντοι όμως ήταν οι μοναδικοί για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο δεκάλεπτο, με την M/Maritime να τρέχει ένα εντυπωσιακό σερί 10-0, χάρη στα τρίποντα των Φερεντίνο και Ρηγόπουλο, για το 14-4 του δεκαλέπτου.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά στιγμιαία ανέβηκε με την SPRING MARINE να μένει χωρίς σκορ για 2 λεπτά όμως στη συνέχεια αύξησαν την ένταση στην άμυνα τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση αρχίζοντας να ροκανίζουν τη διαφορά. Το επιμέρους 5-12 έφερε τη διαφορά στη μία κατοχή για τη M/Maritime (19-16).

Η M/Maritime συνέχισε να αμύνεται με άμυνα ζώνης και στην επανάληψη, με την SPIRNG MARINE να συνεχίζει να είναι άστοχη από την περιφέρεια. Με αρκετά λάθη και από τους 2 το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα (21-20 στο πεντάλεπτο), η ευστοχία όμως από τις βολές και ένα τρίποντο του Φερεντίνου ανέβασαν και πάλι τη διαφορά κοντά σε διψήφια μεγέθη (34-23).

Η M/Maritime συνέχισε δυναμικά με τη διαφορά να φτάνει το +13 (37-24), που σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ ήταν αρκετή να τους οδηγήσει σε μια νίκη χωρίς άγχος.

Κορυφαίος του αγώνα ο Φερεντίνος με τα καθοριστικά του τρίποντα. Ακολούθησαν οι Ρηγόπουλος και Δασκαλάκης. Γερουλάκος και Αναστασόπουλος οι καλύτεροι για τους ηττημένους.

Λακαρδής Στέφανος (Προπονητής M/Maritime)