52 - 60

24/04/2017 22:30 League A 16/17 40'

Mari Recycling1711141052
Deree1813141560

Στον Αγώνα μεταξύ της MARI και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την Νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και καλύτερο επιθετικό προσανατολισμό με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με run 2 – 10 στα πρώτα 4 λεπτά και το σκορ ήταν 6 – 14 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες της Mari βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους προσήλωση και έδειξαν μεγαλύτερη υπομονή επιθετικά και με διαδοχικές assist βελτίωσαν αισθητά τα ποσοστά τους και μείωσαν σε μία κατοχή, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε καλό τέμπο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 17 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι σε κυρίως  οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις, με τις άμυνες να δυναμώνουν, τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να βγάζουν μεγάλη ενέργεια επιθετικά αλλά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, η ομάδα της Mari άρχισε να ευνοείται από το αργό τέμπο και έχοντας εξαιρετικό spacing και πιο καθαρές επιλογές πέρασε μπροστά στο σκορ το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 28 – 31.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή η ομάδα του Deree γύρισε σε ζώνη 2 – 3, ενώ παράλληλα πίεσε τον ρυθμό του αγώνα με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition με αποτέλεσμα να βρει εύκολα καλάθια και να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών, τους αντιπάλους της να βρίσκουν τα ελεύθερα σουτ απέναντι στην ζώνη αλλά να είναι άστοχοι, σε αντίθεση με τους παίκτες του Deree οι οποίοι με εύστοχο τρίποντο του Πρίφτη Ι. ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και το σκορ ήταν 31 – 41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της Mari συνέχισαν να ψάχνουν τα ελεύθερα τρίποντα και να τα παίρνουν υπό καλές προυποθέσεις αλλά και πάλι χωρίς καλά ποσοστά, με το Deree να συνεχίζει να μετατρέπει τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Ραλλάκη Χ. και ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου η Mari άρχισε να σημαδεύει την ρακέτα των αντιπάλων με drives και ποσταρίσματα, έκανε run και με assist του Παπαδημητρίου Δ. και εύστοχο τρίποντο του Παπανόγλου Δ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 42 – 45.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα από την αρχή και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τις άμυνες όμως να έχουν τον πρώτο λόγο, οι παίκτες να μην έχουν καθαρές επιλογές αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών με το σκορ να είναι 48 – 53 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από δυνατές άμυνες, με πολλές επαφές και φάουλ, αλλά το physical παιχνίδι ευνόησε τελικά την ομάδα του Deree η οποία συνεχίζοντας να έχει μεγαλύτερη παραγωγή από assist διατήρησε προβάδισμα 2 – 3 κατοχών έως το τέλος και πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπανόγλου Δ. με 17 (3) και Παπαδημητρίου Δ. με 17, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κουβούσης Σ. με 15 και Ραλλάκης Χ. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.