46 - 55

22/03/2017 22:00 League A 16/17 40'

Mari Recycling213201146
Τοξότης1517111255

Στον αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της MARI RECYCLING (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες) και του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο αλλά με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 2 – 4 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές πίεσαν για αιφνιδιασμούς αλλά αυτό ευνόησε τον Τοξότη ο οποίος με ένα run 7 – 0 πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, η Mari έμεινε χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 2 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με βελτιωμένες αποστάσεις και τελικές επιλογές μείωσαν ελαφρώς, αλλά δεν κατάφεραν να ελέγξουν το τέμπο του αγώνα το οποίο παρέμεινε γρήγορο, ο Τοξότης συνέχισε να ευνοείται από αυτό παίρνοντας στο δεύτερο μισό της περιόδου προβάδισμα 15+ πόντων και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 15 – 32.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Mari συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου παίζοντας καλό και ομαδικό μπάσκετ και μείωσαν επανειλημένως σε 3 κατοχές, αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης στην τελευταία περίοδο και οι παίκτες του Τοξότη παρότι χαλάρωσαν λόγω της διψήφιας διαφοράς κατάφεραν να διατηρήσουν προβάδισμα τουλάχιστον 3 κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπανόγλου Δ. με 12 (2) και Ξενάκης Γ. με 10 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ασημάκης Ν. με 17 (2) και Μπαζίγος Μ. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.