66 - 60

13/03/2017 22:30 League A 16/17 40'

Mari Recycling1017182166
Grant Thornton1312161960

Στον αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της MARI RECYCLING και της GRANT THORNTON (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία οι παίκτες της Grant Thornton βρήκαν ρυθμό και με πιο καθαρές τελικές επιλογές και καλύτερα ποσοστά πήραν προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 2 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με τους δύο αντιπάλους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, αλλά η Mari να ευνοείται από αυτό, με τους παίκτες της να βρίσκουν τα πατήματα τους και με 2 σερί τρίποντα των Μαυρέα Σ. και Παπανόγλου Δ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 10 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Mari μπήκαν με πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση επιθετικά, βρήκαν παραγωγή από assist και συνέχισαν να βελτιώνουν τα ποσοστά τους, αλλά και οι αντίπαλοι τους συνέχισαν να παίζουν καλό μπασκετ και να κερδίζουν την μάχη των ριμπάουντ (με μεγάλη συμβολή σε αυτόν τον τομέα από τους Τζαβάρα Χ. και Φέσκο Θ.), με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά και το σκορ να είναι 21 – 19 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα και να βρίσκουν τους ελέυθερους παίκτες και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27 – 25.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Σπύρου Ι. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με το παιχνίδι να συνεχίζει να έχει καλό ρυθμό, αλλά οι παίκτες και των δύο ομάδων να περιορίζονται σε ελεύθερα μεν αλλά αποκλειστικά μακρινά σουτ, με τα ποσοστά να πέφτουν και το σκορ να είναι 33 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες βελτίωσαν αισθητά τον επιθετικό προσανατολισμό τους, η Mari άρχισε να βρίσκει προσπάθειες και παράγωγή στην ρακέτα από τους Μυστιλόγλου Χ. και Κοσκερά Μ. και η Grant Thornton από τον Φέσκο Θ., με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα, να ασκούν full press στα τελευταία 2 λεπτά, να μην αφήνουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ και η περίοδος να κλείνει με σκορ 45 – 41.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και πάλι με το καλημέρα η Mari με assist του Σπύρου Ι. και τρίποντο του Παπανόγλου Δ. πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 3 κατοχών και στην αμέσως επόμενη επίθεση με τρίποντο του Σπύρου Ι. ανέβασε την διαφορά σε 10 πόντους, με την Grant Thornton όμως να μην αφήνει το παιχνίδι, να συνεχίζει να εκτελεί καλά την ζώνη και με τρίποντο του Τζαβάρα Χ. μείωσε εκ νεου σε 2 κατοχές με το σκορ να είναι 55 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά η ομάδα της Mari άρχισε με συνεχή drives να σημαδεύει συστηματικά το ζωγραφιστό των αντιπάλων και με 5 σερί πόντους από τον Σπύρου Ι. πήρε και πάλι διψήφιο προβάδισμα με το σκορ 62 – 52 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Grant Thornton συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα, αλλά και οι παίκτες της Mari διατήρησαν καθαρό μυαλό, τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά 2 κατοχών παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σπύρου Ι. με 21 (4) και Ζαρκάδας Β. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Φέσκος Θ. με 25 (3) και Τζαβάρας Χ. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.