60 - 68

16/01/2017 22:30 League A 16/17 40'

Mari Recycling2212101660
Sarnitec A.E.209182168

Σε έναν αγώνα μεταξύ της MARI RECYCLING SA και της SARNITEC, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή η Sarnitec μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και καλύτερες τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με σκορ 0–8 στα πρώτα 2+ λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά η Mari πήρε time out και βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου κάνοντας και αυτή με την σειρά της run 10–0, με το σκορ να είναι 10 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run έχοντας βρει πολύ καλό ρυθμό επιθετικά με καλή εκτέλεση των συστημάτων τους και πρωταγωνιστή τον Παπαδημητρίου Δ., με την Sarnitec να έχει χάσει τον ρυθμό της, να μην βρίσκει καθαρές τελικές επιλογές αλλά δυναμώνοντας την άμυνα της στα τελευταία 2 λεπτά κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος περιόδου ήταν 22 – 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και μαχητικότητα στο παρκέ, με τις άμυνες να δυναμώνουν και από τις δύο πλευρές και να γίνονται και πιο physical, με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν και τους δύο αντιπάλους να μείνουν κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 27 – 24. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι άρχισε να αποκτά πιο γρήγορο ρυθμό, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες, τους φιλοξενούμενους συνεχίζεουν να βασίζονται σε isos στου Καραγιάννη Σ., σε αντίθεση με την Mari η οποία συνέχισε να ψάχνει τους ελεύθερους παίκτες και να έχει περισσότερη υπομονή με αποτέλεσμα να διατηρήσει το προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 34 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο από την αρχή, αλλά και πάλι οι άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και το σκορ να είναι 39 – 38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε εξαιρετικό ρυθμό με τους παίκτες να λύνονται επιθετικά, τις δύο ομάδες να μένουν κοντά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 44-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Sarnitec από την αρχή σημάδεψε το ζωγραφιστό των αντιπάλων (κυρίως με drives του Καραγιάννη Σ.), σε αντίθεση με τη Mari η οποία συνέχισε να ψάχνει τα ελεύθερα σουτ 3 πόντων, χωρίς όμως να έχει καλά ποσοστά με αποτέλεσμα να δει τους αντιπάλους της να παίρνουν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 49-54 στα μισά της περιόδου.Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με 2 διαδοχικά εύστοχα τρίποντα από τους Παπανόγλου Δ. και Σπύρου Ι. κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα, αλλά με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν άμεσα και με ένα mini run 6 – 0 διαμόρφωσαν το σκορ σε 55 – 60 με ένα λεπτό για λήξη, στο οποίο ο Τυροκόμος Δ. με ένα μεγάλο τρίποντο από τα 8 μέτρα κατάφερε να δώσει διάβασμα 8 πόντων στην ομάδα του, διαφορά την οποία η Mari δεν κατάφερε να καλύψει με αποτέλεσμα η ομάδα της Sarnitec να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Παπανόγλου Δ. με 15 (3) και Παπαδημητρίου Δ. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραγιάννης Σ. με 29 (2) και Καλάκος Δ. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.