49 - 82

07/11/2016 22:30 League A 16/17 40'

Sarnitec A.E.91751849
Mari Recycling2519231582

Σε έναν αγώνα μεταξύ της SARNITEC  και της MARI RECYCLING SA, οι φιλόξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 82.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, με τους παίκτες της MARI να μπαίνουν από την αρχή με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, το σκορ να είναι 9– 2 στα πρώτα 3 λεπτά, το παιχνίδι να συνεχίζει σε πολύ καλό ρυθμό και το σκορ να είναι 5–11 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες της Sarnitec βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά συνέχισαν να βασίζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι είχαν εξαιρετικό spacing, τροφοδοτότησαν τους ψηλούς τους και έχοντας πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή των 3 πόντων ανέβασαν την διαφορά στους 10+ πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9–25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με καλύτερα πατήματα στο παρκέ, αλλά και τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να παίζουν σε δαιμονιώδη ρυθμό, να βρίσκουν σχεδόν πάντα τις ελεύθερες τελικές επιλογές και παράλληλα να παίζουν καλή άμυνα με αποτέλεσμα το προβάδισμα τους να διευρυνθεί με το σκορ να είναι 20 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ομάδα της Sarnitec συνέχισε να παίζει με διάθεση και βελτίωσε περαιτέρω τα ποσοστά της, κάτι όμως που δεν είχε αντίκτυπο στην εξέλιξη του παιχνιδιού με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 44.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να συνεχίσουν να βγάζουν ενέργεια και να δείχνουν μαχητικότητα, αλλά σιγά-σιγά να εμφανίζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να κυριαρχούν, παίζοντας ταυτόχρονα πολύ καλό και θεαματικό μπάσκετ και παρότι το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, διατήρησε πολύ καλό ρυθμό έως το τέλος, με την MARI να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καραγιάννης Σ. με 16 και Τυροκόμος Γ. με 11 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Rosenbaum C. με 18 και Παπαδημητρίου Δ. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.