74 - 73

03/04/2017 22:30 League A 16/17 40'

Mari Recycling1813222174
Eurobank2517112073

Στο παιχνίδι της 11ης Αγωνιστικής μεταξυ της MARI RECYCLING και της UNION EUROBANK, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη Νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 74 – 73.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια, καλά πατήματα και ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η Eurobank είχε καλύτερη παραγωγή από assist με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ να είναι 7 – 15 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν εξαιρετική κίνηση μακριά από την μπάλα και πολλές assist με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στους 10 πόντους αλλά τους παίκτες της Mari να αντιδρούν ανεβάζοντας την προσήλωση τους αμυντικά ενώ επιθετικά με διαδοχικά isos και καλάθια από τον Παπαδημητρίου Δ. μείωσαν σε 5 πόντους, με τις δύο ομάδες να χαρακτηρίζονται από εξαιρετικά ποσοστά και το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 18 – 25.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με drive και καλάθι του Σπύρου Ι. η Mari μείωσε εκ νέου σε 2 κατοχές, με τις άμυνες να δυναμώνουν (αλλά να παραμένουν καθαρές), οι δύο ομάδες επέλεξαν κυρίως σετ επιθέσεις με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να παίζουν πολύ καλό και ομαδικό μπάσκετ και το σκορ να είναι 27 – 35 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, η ομάδα της Eurobank όμως να ευνοείται από αυτό και με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς και 2 σερί assist του Καραγιάννη Α. ξαναπήρε διψήγιο προβάδισμα, την ομάδα της Mari να προσπαθεί να κοντρολάρει τον ρυθμό, να επιλέγει μεγλύτερες επιθέσεις και να καταφέρνει να περιορίσει το run των αντιπάλων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 42.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι από την αρχή οι δύο αντίπαλοι με καλά πατήματα, αλλά η Mari με 2 σερί τρίποντα των Σπύρου Ι. και Παπανόγλου Δ. (και συνολικά 10 σερί πόντους από τους ίδιους) μείωσε εκ νέου σε 5 πόντους, ενώ στην συνέχεια με εξαιρετικό παιχνίδι του Αμανατίδη Ε. στην ρακέτα (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) και διαδοχικές assist από τον ίδιο η ομάδα του κατάφερε να ισοφαρίσει ολοκληρώνοντας ένα run 15 – 4 στα πρώτα 4 λεπτά και με το σκορ να είναι 48 – 46 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά με assist του Κοντοπάνου Σ. και εύστοχο τρίποντο του Μπιλικαίδη Β. η Eurobank ξαναπήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με το παιχνίδι να συνεχίζει να είναι εξαιρετικό, οι δύο ομάδες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές παίζοντας σωστό και καθαρό μπάσκετ και παρέμειναν κοντά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 53 – 53.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τον αγώνα όμως να συνεχίζει σε οργανωμένες επιθέσεις, τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να ευνοούνται από αυτό και έμειναν κοντά στο σκορ, τους φιλοξενούμενους από την άλλη πλευρά τους να συνεχίζουν να παίζουν σωστό μπάσκετ αλλά να μην καταφέρνουν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και το σκορ ήταν 61 – 62 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η Mari συνέχισε να οδηγεί το παιχνίδι σε μεγάλες επιθέσεις, πόσταρε συστηματικά τον Αμανατίδη Ε. και βρήκε συστηματικές λύσεις, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι βασίστηκαν κυρίως σε σουτ 3 πόντων και μακρινά σουτ με ανάμεικτα αποτελέσματα και το σκορ ήταν 68 – 69 με 2 λεπτά για λήξη, τις δύο ομάδες να πάνε κυριολεκτικά neck and neck, να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ και το να διαμορφώνεται σε 69 – 69 με 1′ για λήξη και με βολές του Μπιλικαίδη Β. σε 69 – 71 με 38” και κατοχή για Mari. Στην συγκεκριμένη κατοχή η Eurobank έκλεψε την μπάλα και οδηγήθηκε και πάλι στην γραμμή των βολών με τον Μπιλικαίδη Β. να ευστοχεί και πάλι και να διαμορφώνει το σκορ σε 69 – 73 με 16” και κατοχή για Mari στην οποία κατάφερε και βρήκε από επαναφορά ελεύθερο τρίποντο του Σπύρου Ι. στο οποίο και ευστόχησε με το σκορ να είναι 72 – 73 με 6” και το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ, ο Μαγκανιώτης Κ. οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών, αστόχησε και στις δύο, ο Παπαδημητρίου Δ. πήρε το ριμπάόυντ και με ένα εκπληκτικό coast to coast νίκησε το χρονόμετρο και ευστόχησε σε ένα πολύ δύσκολο και υπο πίεση drive με αποτέλεσμα να δώσει στην ομάδα του την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αμανατίδης Ε. με 12 και Ζαρκάδας Β. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μαγκανιώτης Κ. με 22 και Ξυνός Γ. με 7 πόντους αντίστοιχα.