38 - 49

04/02/2016 20:30 League B2 15/16 40'

Metrocosmos312121138
Loreal151661249

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του METROCOSMOS και της L’OREAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38 – 49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν άμυνες ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο παρουσιάστηκαν νευρικές και χωρίς καλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά αλλά με τους παίκτες της Loreal να δείχνουν μεγαλύτερη συγκέντρωση και σιγά-σιγά να βρίσκουν ρυθμό και με καλή κυκλοφορία της μπάλας να ξεκινήσουν με σκορ 2–10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Metrocosmo συνέχισε να είναι στατικός απέναντι στη ζώνη με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να βγάζουν άμυνες, να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και να πάρουν μια διαφορά +10 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 3–15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά με τον Metrocosmos να γυρνάει την άμυνα σε man και την Loreal να κλείνει τη ζώνη ακόμα περισσότερο. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν σιγά-σιγά να βγάζουν άμυνες αλλά δεν κατάφεραν να λύσουν επιθετικό τους πρόβλημα με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 7–19 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η L’Oréal συνέχισε να βγάζει άμυνες, προσπάθησε να ανεβάσει το τέμπο του παιχνιδιού πιέζοντας για αιφνιδιασμούς, αλλά με ανάμικτα αποτελέσματα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 15 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με press στο μισό με παγίδες και με περισσότερη ενέργεια έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και έχοντας μεγαλύτερη υπομονή απέναντι στην ζώνη στις σετ επιθέσεις, έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και μείωσαν σε 22 – 33 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την Loreal να έχει κολλήσει απέναντι στο press, τον Metrocosmo να έχει ευκαιρίες να μειώσει και άλλο αλλά να μην τις εκμεταλλεύεται πλήρως και η περίοδος να κλείνει με σκορ 27 – 37.

Στην τελευταία περίοδο και πάλι οι δύο ομάδες χωρίς ρυθμό στην αρχή και χωρίς σκορ στα πρώτα δυόμισι λεπτά, με τον Metrocosmo όμως να μειώνει σε 6 πόντους στα μισά της περιόδου με δύο σερί τρίποντα. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με καλύτερη κίνηση και επιλογές απέναντι στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων βρήκαν λύσεις, ξανά ανέβασαν τη διαφορά στους + 10, διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας και πήραν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βασιλείου Θ. 17 (3) και Καρράς Γ. με 7 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γεωργούλας Ε. με 20 και Καπράλος Ι. με 8 πόντους αντίστοιχα.