47 - 52

10/11/2015 22:00 League B2 15/16 40'

Loreal206111047
Metrocosmos128141852

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Metrocosmos κατάφερε και απέσπασε την νίκη από την ομάδα της LOREAL, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 47-52.

Το πρώτο δεκάλεπτο η L’oreal ξεκίνησε με μια άμυνα ζώνης 2-3 (την οποία και διατήρησε έως το τέλος του αγώνα), ενώ ο Metrocosmos με μια άμυνα ζώνης 3-2. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τα πρώτα λεπτά με μεγαλύτερη υπομονή στην επίθεση και καλύτερη επιλογή των τελικών επιλογών από τον αντίπαλο τους. Η L’oreal όμως δεν άργησε να βρει την συγκέντρωση της, και με μεγάλες επιθέσεις και τροφοδότηση του Αξαμπανόπουλου έκανε ένα run 10-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Metrocosmos προσπάθησε να αντιδράσει αλλάζοντας την ζώνη σε 2-3 (ώστε να περιορίσει τα καλάθια μέσα στην ρακέτα του), επιθετικά όμως έχασε την αρχική υπομονή του με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σκοράρει απέναντι στην κλειστή ζώνη του αντιπάλου και το σκορ περιόδου να κλείνει στο 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια αμυντικά, ασκώντας full press μετά από κάθε αμυντικό ριμπάουντ του αντιπάλου, με αποτέλεσμα να οδηγούν την ομάδα της L’oreal σε βιαστικές επιθέσεις. Παρότι το πιο γρήγορο τέμπο δημιούργησε πολλά επιθετικά προβλήματα για τους γηπεδούχους, ο Metrocosmos δεν κατάφερε να μετατρέψει τις πολλές ευκαιρίες που είχε να μειώσει την διαφορά λόγω των συνεχών βιαστικών τελικών επιλογών του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το σκορ 26-20, αλλά αυτή την φορά ο Metrocosmos μπήκε πιο συγκεντρωμένος επιθετικά και με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και 2 συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στο καλάθι, ενώ άλλαξε και την άμυνα του σε man. Η L’oreal από την άλλη πλευρά δεν πανικοβλήθηκε και συνέχισε να εκτελεί το αγωνιστικό πλάνο της με κλειστή άμυνα ζώνης και μεγάλες set επιθέσεις (σημαδεύοντας την ρακέτα του αντιπάλου), με αποτέλεσμα να διατηρήσει μια  βραχεία κεφαλή σε όλη την τρίτη περίοδο, η οποία έκλεισε με σκορ 37-34.

Στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Metrocosmos ισοφάρισε με σουτ 3 πόντων του Βασιλείου Θ. (ο οποίος ήταν η κύρια οργανωτική και εκτελεστική απειλή της ομάδας του) και με την επιθετική συμβολή του Καρρά Γ. και του Γάκη Ν. κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πως μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα οι 2 ομάδες πήγαιναν neck to neck. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ξέρουν τι θέλουν μέσα στο γήπεδο αλλά στα τελευταία λεπτά άρχισε να γίνεται εμφανής η κόπωση του Αξαμπανόπουλου και παρ όλη την επιθετική παραγωγή του Γεωργούλα  Ε., δεν κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τον Metrocosmo να παίρνει μια διαφορά 2 κατοχών την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αξαμπανόπουλος Δ. με 20 και Γεωργούλας Ε. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βασιλείου Θ. με 19(3) και Καρράς Γ. με 8 πόντους αντίστοιχα.