38 - 40

16/04/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 1 40'

Minerva Marine1009091038
Στεργίου1806080840

Μία πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ (Commercial League A) απέναντι στην ομάδα της MINERVA MARINE (Shipping League A) με 38-40, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 16 του Commercial Cup A, όπου θα συναντήσει την ομάδα της ENTERSOFT. Το παιχνίδι μπορεί να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας, όμως είχε πάθος, ένταση και μεγάλη επιθυμία και από τους δύο για την πρόκριση. Χαρακτηριστικό του αγώνα, που έκρινε και την ποιότητα του, οι πολλές απουσίες και για τις δύο ομάδες!

Λόγω των πολλών απουσιών και οι δύο ομάδες επέλεξαν άμυνες ζώνης σε όλη τη διάρλεια του αγώνα καθώς λειτούργησαν και για τις δύο, με τις επιθέσεις να έχουν πρόβλημα να τις αντιμετωπίσουν.

Νευρικά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της MINERVA MARINE, με την ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ να μπαίνει πολύ συγκεντρωμένα παίρνοντας γρήγορα μια καλή διαφορά (0-8). Τα τρίποντα του Πλακομιχελάκη βοήθησαν τους τυπικά γηπεδούχους να ξεκολλήσουν στο σκορ, με τον Μαυράκη να κυριαρχεί όμως μέσα στη ρακέτα (6 σερί πόντοι) για το 10-18 του δεκαλέπτου.

Η κυριαρχία του ΣΤΕΡΓΙΟΥ συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει τους 9 πόντους (13-22). Η MINERVA MARINE με τους Παναγιωτόπουλο και Βλαχογιάννη, αλλά και με την καλή της άμυνα,  έβγαλε αντίδραση, δέχτηκε μόλις 2 πόντους με το ημίχρονο να λήγει με 19-24.

Οι ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες από την περιφέρεια και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι επιθέσεις και ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός με τα καλάθια να μπαίνουν με δυσκολία. Η MINERVA MARINE άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο για να κλέψει μπάλες και να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Το επιμέρους 9-8 έφερε τη διαφορά στους 4 πόντους (28-32) με το τελευταίο δεκάλεπτο να προμηνύεται δραματικό.

Με τρίποντο και καλάθι του Γεωργαντά η διαφορά έπεσε στο -1 (33-34) για τη MINERVA MARINE, ενώ με βολές του Βλαχογιάννη ισοφάρισαν σε 36-36, για πρώτη φορά μετά την έναρξη του αγώνα, με τρία λεπτά να απομένουν. Τα καλάθια του Μαυράκη και του Κοτρώνη ήταν αυτά που έδωσαν τελικά τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ.

Μαυράκης MVP του αγώνα με εντυπωσιακή στατιστική, 18 πόντους, 24 ριμπάουντ και 39 efficiency! Τσενές και Κοτρώνης ακολούθησαν. Πλακομιχελάκης και Βλαχογιάννης οι καλύτεροι της MINERVA MARINE.