47 - 46

04/05/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 3 40'

Φ.Σ.Α.127101847
Minerva Marine111112346

στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Φ.Σ.Α. και της Minerva Marine, οι γηπεδούχοι πήραν τη πρόκριση με σκορ 47-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη με σκοπό να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις των αντιπάλων τους. Το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν 5-5 χάρη σε σερί 5 πόντων από την κάθε πλευρά. Στη συνέχεια με ωραίο μπάσκετ να παίζεται και από τους 2 οι επιθέσεις προσέφεραν αποτέλεσμα και θέαμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι οργανωμένες επιθέσεις που εκδήλωναν οι ομάδες τις κρατούσαν κοντά στο σκορ και σε μια ισορροπία μεταξύ τους με το σκορ στα μέσα της περιόδου ένα 14-13. Στο υπόλοιπο οι φιλόξενούμενοι χάρη σε ένα σερί 9 πόντων κατάφεραν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 19-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες εμφανίστηκαν κρύοι και άστοχοι μην καταφέρουν να σημειώσουν κανένα πόντο μέχρι και το 25ο λεπτό του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και με ένα σερί 5 πόντων πέρασαν μπροστά ανατρέποντας τις συνθήκες του αγώνα και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 29-23.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες ξεκίνησαν με τρίποντα για να ξεφύγουν. Η πλευρά της Minerva Marine βρήκε τον τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ το οποίο με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 39-36. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι σκληρές άμυνες έγιναν καθεστώς κρατώντας τις αντίπαλες επιθέσεις σε χαμηλές πτήσεις. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα η πλευρά της Φ.Σ.Α είχε καταφέρει να προηγείται με 45-44 και δέχτηκε την ανατροπή με 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. οι γηπεδούχοι όμως δεν είπαν τελευταία τους λέξη και βρίσκοντας σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ήταν εκείνοι που πήραν τη μεγάλη πρόκριση.