64 - 58

21/11/2023 21:45 Elite League 23/24 1 40'

Motor Oil2115101864
Βετεράνοι Άρη198151658

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της Motor Oil και των Βετεράνων Άρη Γλυφάδας, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις αλλά με γρήγορες τελικές επιλογές, οι Βετεράνοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα ξεκινώντας με run 0-5 όμως οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν άμεσα και το σκορ ήταν 6-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η Motor Oil συνέχισε το σερί της και πέρασε μπροστά, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και είχαν πολύ καλά ποσοστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 21-19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σε άμυνες man to man, το τέμπο ανέβηκε αλλά παράλληλα οι άμυνες άρχισαν να κυριαρχούν και το σκορ ήταν 23-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά ο Βουρτζούμης Σ. πήρε φωτιά και κουβάλησε την ομάδα του επιθετικά ενώ οι Βετεράνοι συνέχισαν να είναι εκτός ρυθμού με αποτέλεσμα να δουν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες γύρισαν σε άμυνες ζώνης και έριξαν τον ρυθμό του αγώνα επιλέγοντας σετ επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν από αυτό και βρήκαν λύσεις αλλά δεν μείωσαν αισθητά και το σκορ ήταν 42-36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι Βετεράνοι συνέχισαν να ψαλιδίζουν την διαφορά μειώνοντας σε 2 πόντους με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 46-42.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες περιορίστηκαν σε μακρινά σουτ αλλά η Motor Oil με 2 τρίποντα και 10 σερί πόντους του Πολυχρονόπουλου Ι. κατάφεραν να μείνουν μπροστά, με το σκορ να είναι 52-44 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες των Βετεράνων Άρη Γλυφάδας συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να απειλήσουν με ανατροπή με αποτέλεσμα η Motor Oil να διατηρήσει το προβάδισμα και να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Πολυχρονόπουλος Ιωάννης (Αρχηγός Motor oil)

Παραγυιός Μιχαήλ (Παίκτης Βετεράνοι Αρη Γλυφάδας)