61 - 23

20/12/2022 20:30 Group D 22/23 8 40'

Motor Oil1910161661
Lavipharm675623

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Motor Oil και της Lavipharm, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61-23.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να περιορίσουν το παθητικό τους. Ο αγώνας είχε ένα γρήγορο ρυθμό κάτι το οποίο βόλεψε την πλευρά των παικτών της Motor Oil, οι οποίοι με 8 μαζεμένους πόντους βρέθηκαν να προηγούνται με 8-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να χτίζουν μια υπέρ τους διαφορά κρατώντας ταυτόχρονα τους αντιπάλους τους σε πολύ χαμηλά επίπεδα και εξασφαλίζοντας μια διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Motor Oil αποφάσισαν να ανακατέψουν την τράπουλα και με άμυνα μαν του μαν κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους στο μηδεν. Η επιθετική τους δραστηριότητα ήταν αναντίστοιχη με το προηγούενο δεκάλεπτο, αλλά η μόνη επίπτωση όμως που είχε ήταν ο ρυθμός κατά τον οποίο ανέβασαν την απόστασή τους από τις αντιπάλους τους. Στα μισά της περιόδου προηγούνταν με 23-6. Στο υπόλοιπο, οι παίκτες της Lavipharm αντέδρασαν και κατάφεραν να βελτιώσουν την επίθεσή τους αλλά το αποτέλεσμα ήταν να υπάρχει ένα σερί επιμέρους σκορ 6-7 μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Motor Oil εμφανίστηκαν ξανά φορτσάτoi και με 6 μαζεμένους πόντους συνέχιζαν να βελτιώνουν την επίθεσή τους περιορίζοντας ταυτόχρονα τους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόνο από τη γραμμή των βολών και να προηγούνται με 38-15 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Motor Oil συνεχώς να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά και να απολαμβάνουν τον αγώνα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 45-18.

Τα τελευταία κομμάτια του αγώνα αν και δεν είχε τίποτα να διεκδικηθεί, από την κάθε πλευρά οι παίκτες συνέχισαν να παλεύουν σε άμυνα και επίθεση προσπαθώντας η καθεμία για το καλύτερο. Αυτό οδήγησε σε μια γενικά καλή παραγωγικότητα που κρατούσε το ενδιαφέρον αμείωτο παρά τo 57-21 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Aπό εκείνο το σημείο και πέρα όμως η κόπωση ξεκίνησε να κάνει την εμφάνιση της και οι παίκτες χαλάρωσαν, με τον αγώνα να λήγει με σκορ 61-23.