67 - 43

10/05/2022 21:30 Commercial Cup 21/22 40'

Motor Oil164173067
The Newtons101381243

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της  Motor Oil  και της The Newtons οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67-43.

Στην αρχή του αγώνα το κάθε στρατόπεδο επιστράτευσε άμυνα ζώνης ώστε να μπορέσει να οχυρώσει το καλάθι του. Στη αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 5-0 με τους αντιπάλους τους να χρειάζονται λίγο παραπάνω από 3 λεπτά ώστε να σπάσουν το 0 αφήνοντας τους πίσω, και το σκορ ήταν  10-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια επικράτησε ο γρήγορος ρυθμός που δεν ευνόησε το σκορ όσο αναμενόταν  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Motor Oil αντιμετώπισαν προβλήματα παραγωγικότητας που τους κράτησαν άποντους για 3 λεπτά που έφεραν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση 2 καλαθιών και το σκορ ήταν 18-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν τις χαμηλές πτήσεις επιθετικά που έδωσε στους παίκτες της The Newtons τη δυνατότητα να περάσουν μπροστά στο σκορ με 20-21 στο τελευταίο λεπτό με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-23.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανασυγκροτήθηκαν και εμφανίστηκαν βελτιωμένοι με ένα αρχικό 4-0 που τους έβαλε ξανά σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν και εκείνοι βελτιωμένοι και έβαζαν και αυτοί τα καλάθια τους αλλά δεν μπορούσαν να ματσάρουν τους προπορευόμενους και το σκορ ήταν  32-28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η προσοχή των παικτών στράφηκε προς την άμυνα ώστε να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους -οι γηπεδούχοι να κρατήσουν τα ηνία, οι φιλοξενούμενοι να ανατρέψουν το σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-31.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι με ξέσπασμα 10-0 στα πρώτα 2 λεπτά αιφνιδίασαν τους αντίπαλους που χρειάστηκαν 3:30 λεπτά να σκοράρουν και βρέθηκαν στο χειρότερο σημείο να υπολείπονται διψήφιων πόντων και το σκορ ήταν  54-33 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τη ομάδα που θα προκρινόταν να έχει ξεκαθαριστεί χωρίς όμως το παιχνίδι να έχει χάσει το ρυθμό τους, με την περίοδο να κλείνει με τελικό σκορ 67-43.