48 - 44

15/02/2018 21:00 Super League A 17/18 15/02/2018 40'

Museum BC416141448
Cosmote e-Value141371044

Σε ένα περίεργο ματς που διεξήχθει στο κλειστό του ΟΑΚΑ η Museum έκαμψε την αντίσταση της νεοφώτιστης Cosmote e-value νικώντας την στο τέλος με 48-44.

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά και για τους δύο, γρήγορος ρυθμός και δυνατές μονομαχίες σε κάθε drive στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν απο την πολύ μαχητική Cosmote που κυνηγούσε όλες τις φάσεις στην άμυνα και στην επίθεση. Σημείο αναφοράς για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Καρράς ο οποίος οργάνωνε άψογα την ομάδα του αλλά και ο Φλόκας που είχε 2/3 τρ. στο πρώτο δεκάλεπτο. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να τρέξουν σε κάθε ευκαιρία, με την Cosmote όμως να είναι πιο προσεκτική στην τελική φάση η ομάδα του Museum βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη λήξη της κόρνας του πρώτου δεκαλέπτου 4-14.

Μετά το πρώτο κακό δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και μπήκαν δυναμικά, πιέζοντας στην άμυνα ψηλά και στην επίθεση σημάδευαν τους παίχτες στο ζωγραφιστό και με αιχμή του δόρατος τον Ζαμπούρα κατάφεραν να πετύχουν 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας την διαφορά. Η Cosmote παρότι κατάφερε να ανταπεξέλθει στην ασφυκτική άμυνα του Museum στην άμυντική της λειτουργία είχε αρκετά προβλήματα μη μπορώντας να αντιμετωπίσει το γρήγορο παιχνίδι του αντιπάλου στο transition. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε 20-27.

Στην επανάληψη η Comote μπήκε πολύ δυνατά πιέζοντας στο μισό του γηπέδου με αποτέλεσμα να κλέψει την μπάλα σε δυο συνεχόμενες επιθέσεις και να πετύχει δύο ξεκούραστα καλάθια. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους που πραγματοποίησαν ένα κακό δεκάλεπτο με μόλις 7 πόντουςς επιθετκή συγκομιδή. Οι φιλοξενούμενοι χάρης την υπομονή στην επίθεση και το καλό passing game κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια 20 δεύτερα πριν το τέλος 34-34.

Το τελευταίο δεκάλεπτο που έκρινε και την έκβαση του αγώνα ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και το σκορ να εναλλάσεται σε κάθε φάση. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπου επικράτησε η πιο έμπειρη ομάδα, με το Museum να παίρνει τη νίκη 48-44.

Για τους γηπεδούχους που είχαν πλουραλισμός στο σκοράρισμα καλύτεροι ήταν οι Βρεττός και Ζαμπουρας με 11π. ο καθένας. Για την Cosmote e-value καλύτερος ήταν ο Τζαβελάκης με 9π.

Διαιτητές αγώνα: ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ, ΔΕΛΔΗΜΟΣ

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών

Βρεττός (παίχτης Museum)

Ήταν ενα πολυ σκληρό παιχνίδι το σημερινό, ξεκινήσαμε λίγο νωθρά και τα παιδιά της αντίπαλης ομάδας μπήκαν δυνατά. Αποφασίσαμε στο δεύτερο ημίχρονο να παίξουμε πιο σκληρή άμυνα μπήκαν και τα σούτ μας και καταφέραμε να κερδίσουμε τον αγώνα.

Καραγιάννης (παίχτης Cosmote e-value)

Ήμασταν πολύ κοντά στην πρώτη μας νίκη, δείξαμε πολλά σημάδια βελτίωσεις και νομίζω ότι με την εικόνα που έχουμε και τον κόουτς δίπλα μας θα συνεχίσουμε να παίζουμε ακόμα καλύτερα. Ο στόχος μας για φέτος είναι να δεθούμε σαν ομάδα.