15/05/2019 21:45 Play Off Major Super League 18/19 40'

Mytilineos1416151257
Ποσειδωνία161882466

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

To 1-1 σε μια τρομερά αμφίρροπη σειρά μεταξύ δύο ισάξιων ομάδων έκανε η ομάδα της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ απέναντι στην ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ το βράδυ της Τετάρτης στο γήπεδο της Ελληνογερμανικής Αγωγής! Το 66-57 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων ήρθε πιο δύσκολα  από ότι δείχνει η διαφορά των 9 πόντων με το ματς να είναι ντέρμπυ σε όλη τη διάρκεια του!

Η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ μπήκε πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα στο ματς και με καλή κυκλοφορία της μπάλας υποχρέωσε τον κόουτς Κουμαρα να πάρει γρήγορα το πρώτο time out (0-6 μετά από 2.30’’ λεπτά). Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ μετά το time out μπήκε και αυτός στο πνεύμα του αγώνα, έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα ζώνης του και άρχισε να ρίχνει τη διαφορά. Με τρίποντο του Μπερδεμπε πέρασε μπροστά με 10-9 για να απαντήσει ο Σπηλιωτόπουλος με δικό του τρίποντο για το 10-12. Ο Τσούτης με δύο δύσκολα καλάθια  κράτησε το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ σε απόσταση ενός καλαθιού με τη λήξη του δεκαλέπτου (14-16).

Με ένα επιμέρους 9-1 ξεκίνησε ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ το 2ο δεκάλεπτο για το +6 (23-17), με την ομάδα του Κουμαρα  να βγάζει περισσότερη ενέργεια στο ματς. Ο Ανδριόπουλος κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ και ένα μεγάλο τρίποντο του Σπηλιωτόπουλου ξανά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (25-27) για να απαντήσει άμεσα ο Καπαρελιώτης για το 28-27! Οι ψηλοί Ανδριόπουλος και Κανατούλας εκμεταλλευόμενοι τις πάσες του Καραβάκη έδωσαν τελικά ένα προβάδισμα 4 πόντων στην ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ στο ημίχρονο (30-34).

Με καλάθια των Καπαρελιώτη, Μπερδεμπέ και Τσούτη ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ ξανά μπήκε μρποστά στο σκορ (36-34) με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ έχοντας περισσότερες δυνάμεις πήρε τελικά κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Μπερδεμπέ για το 45-42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αναμενόταν κα ήταν συναρπαστικό. Εδώ πλέον μίλησε η εμπειρία των παικτών της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ μαζί με τα φάουλ των παικτών του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ. Με τους Ανδριόπουλο και Δεδούση να κερδίζουν τις μάχες μέσα στη ρακέτα και των Ζάγκα να πυροβολεί από την περιφέρεια (2 σερί τρίποντα) η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ  κατάφερε να πάρει προβάδισμα 3 με 4 κατοχών (47-53, 50-56). Δύο επιθετικά ριμπάουντ μετά από ½ βολές της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ διεύρυναν το προβάδισμα σε 50-60 με το Μπερδεμπέ να δίνει ενδιαφέρον στο ματς με τρίποντο και φάουλ (54-60), όμως ο Κανατούλας με καλάθι και φάουλ έκανε το 54-63 τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς, με 2.30’’ να απομένουν.

Ο Ανδριόπουλος ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, με τους Δεδούση, Ζάγκα και Σπηλιωτόπουλο να ακολουθούνε. Εντυπωσιακοί οι Τσούτης και Μπερδεμπές για την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ.

Διαιτητές : Σπυρόπουλος, Ουσταμπασίδης, Μακρής.