30/01/2024 19:00 Shipping League 23/24 10 40'

Navarino14661137
Minerva Marine2016181468

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Ένα σχετικά εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της Minerva Marine επί της ομάδας του NAVARINO με το τελικό 37-68 να μην αφήνει πολλά περιθώρια για αναλύσεις.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη με την ομάδα του NAVARINO να αντιστέκετε για ένα δεκάλεπτο, να δείχνει σημάδια βελτίωσης αλλά να έχει πολύ δουλειά ακόμη για να κερδίζει έμπειρες ομάδες όπως η Minerva Marine.

Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι τον αγώνα καταφέρνοντας να ακολουθούν στο σκορ τους αντιπάλους τους. Η άμυνα ζώνης που επέλεξαν δεν ήτα ιδιαίτερα αποτελεσματική αλλά επιθετικά έβρισκαν λύσεις, κυρίως με καλάθια της Ναβάρρο. Το δεκάλεπτο έληξε στο 16-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Minerva Marine ανέβασε την ένταση στην άμυνα της, δέχτηκε μόλις 6 πόντους με 2 τρίποντα και με τον Ταμπιζίβα να οργιάζει επιθετικά αύξησε τη διαφορά (20-36).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του NAVARINO  να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Minerva Marine να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ταμπιζίβας με 30 πόντους, Μόρφογλου και Βλαχογιάννης ακολούθησαν. Οι Ναββάρο και Καλαιτζής καλύτεροι για τους ηττημένους.