14/12/2023 21:30 Shipping League B 23/24 7 40'

Navios152011854
Diana1623152983

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Στα πλαίσια της 5ης Αγωνιστικής της Shipping League B η ομάδα της DIANA πέτυχε την τρίτη σερί της νίκη με «θύμα» της αυτή τη φορά την ομάδα της Navios Maritime Holdings Inc. Το τελικό 54-83 δείχνει μια εύκολη επικράτηση για την DIANA, όμως η μεγάλη διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Άμυνα ζώνης 3-2 επέλεξε η Navios Maritime Holdings Inc. σε  όλη τη διάρκεια του αγώνα, man to man η DIANA. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με συνεχές εναλλαγές στην πρωτοπορία. Οι ομάδες ήταν άστοχες μεν από την περιφέρεια , όμως είχαν γρήγορο ρυθμό, καλάθια στο ζωγραφιστό και αρκετούς αιφνιδιασμούς, με το δεκάλεπτο να λήγει 15-16.

Η επιθετική τους απόδοση ανέβηκε και άλλο στην δεύτερη περίοδο. Η NAVIOS με τον Ηλιάδη πρωταγωνιστή και η Navios Maritime Holdings Inc με τον Καρτάνο σκόραραν ασταμάτητα με το επιμέρους 20-23 να φέρνει τους φιλοξενούμενους στο +4 (35-39).

Οι άμυνες έσφιξαν κάπως στην επανάληψη, με τη NAVIOS να αρχίσει να έχει σημάδια έλλειψης ενέργειας, ειδικά μετά το πεντάλεπτο και το 44-48. Οι παίκτες της DIANA άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, να πιέζουν περισσότερο στην άμυνα, διευρύνοντας έτσι τη διαφορά στο +8 (46-54).

Η τελευταία περίοδος άνηκε στους φιλοξενούμενους. Με καταιγισμό τριπόντων (5 συνολικά) και τρομερή ευστοχία μέσα από τη ρακέτα μετέτρεψαν ένα παιχνίδι ντέρμπυ σε θρίαμβο. Το επιμέρους 8-29 του δεκαλέπτου μιλάει από μόνο του!

MVP Ο Καρτάνος με 29 πόντους, εκπληκτικός και ο Μπακάλης με 11 πόντους χωρίς να χάσει σουτ. Η DIANA είχε 5 παίκτες με διψήφιους πόντους! Ο Ηλιάδης κορυφαίος για τη Navios Maritime Holdings Inc.