23/01/2024 22:00 Shipping League B 23/24 9 40'

Team1234OTT
Navios1719810963
Spring Marine1212237660

Τεράστια νίκη πέτυχε η ομάδα της NAVIOS απέναντι στην σπουδαία ομάδα της SPING MARINE στην παράταση με 63-60 (κανονική διάρκεια 54-54), μία νίκη που της δίνει το δικαίωμα να βλέπει με αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος της Shipping League B. H SPRING MARINE μετά τη μεγάλη της νίκη επί της DIANA δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί της και έπεσε στο 4-3, έχει όμως σπουδαία ομάδα που σίγουρα θα διεκδικήσει την είσοδο της στην τετράδα.

Το μπάσκετ είναι ένα ομαδικό άθλημα που συνήθως η ομαδικότητα και οι συνεργασίες κερδίζουν τους αγώνες. Είναι όμως και φορές που το ατομικό ταλέντο ξεπερνά την ομαδικότητα και αναδεικνύεται σε νικητή. Ο αγώνας NAVIOS – SPRING MARINE ήταν μια από αυτές τις φορές, με τον Ηλιάδη της NAVIO να είναι πραγματικά ασταμάτητος και με 55, από τους 63 συνολικά, πόντους να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη.

Το να λέμε συνεχώς πως ο Ηλιάδης ήταν μια ομάδα μόνος του είναι εκ των ουκ άνευ. Η ομάδα της SPRING MARINE είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση της όμως δεν κατάφερε να σταματήσει τον αντίπαλο της. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην NAVIOS. Με τον Ηλιάδη να έχει αναλάβει την επίθεση και την άμυνα της να δείχνει συνέπεια απέναντι σε σπουδαίους αντιπάλους πήρε κεφάλι στο σκορ με 36-24.

Η επανάληψη όμως άνηκε στην SPRING MARINE. Η άμυνα της προσαρμόστηκε καταλλήλως, ο Ζάβρας ήταν το αντίπαλο δέος του Ηλιάδη και το επιμέρους 8-23 έφερε την SPRING MARINE μπροστά με 44-47.

Το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει το προβάδισμα. Η NAVIOS με τον Ηλιάδη πήρε τη μέγιστη διαφορά στο +3 (54-51) με τον Ζάβρα να ισοφαρίζει με ένα μεγάλο τρίποντο και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Το παιχνίδι θα κρινότανε στις λεπτομέρειες.  Το τρίποντο που πέτυχε ο Γρηγορίου για τη NAVIOS ήταν μια τέτοια, όπως και η ½ βολές του Ζάβρα με το σκορ στο 61-59. Ο Ηλιάδης με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 63-60 σε ένα χορταστικό αγώνα.

Η εμφάνιση του Ηλιάδη είναι από τις καλύτερες στην ιστορία της Commercial League. Ειδικά το 24/26 βολές είναι στατιστική για όσκαρ. Φοβερό παιχνίδι και από τον Ζάβρα με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ.