29/02/2024 19:30 Shipping League C 23/24 13 40'

Neptune Group51214536
Edge Maritime8851031

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Ρεβάνς για την ήττα της στον πρώτο γύρο πήρε η ομάδα της NEPTUNE GROUP επικρατώντας με 36-31 της EDGE MARITIME και με ρεκόρ 3-5 να βλέπει το μέλλον της στη Shipping League C με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Αντίθετα η EDGE MARITIME με ρεκόρ 1-8 φαίνεται να έχει χάσει όλες τις ελπίδες της για καλό πλασάρισμα στην τελική βαθμολογία.

Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, είχε όμως σίγουρα δύο ομάδες που πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για τη νίκη, έβγαλαν πάθος και ένταση και ευχαριστήθηκαν τη συμμετοχή τους ανεξαρτήτου αποτελέσματος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ισορροπημένο. Κύρια χαρακτηριστικά του οι καλές άμυνες γεμάτες ενέργεια αλλά και τα κακά ποσοστά στην επίθεση. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν επιθετικό ρυθμό, με την  EDGE MARITIME να επικρατεί με το φτωχό 5-8. Η NEPTUNE GROUP είχε καλύτερες επιλογές στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθια μέσα από το ζωγραφιστό και με επιμέρους 12-8 πήγε στην ανάπαυλα με την ελάχιστη διαφορά (17-16).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο καθοριστικό. Με τρία τρίποντα (2 ο Γαζής και 1 ο Κόκοτας) η NEPTUNE GROUP κατάφερε να ξεκολλήσει επιθετικά, την ώρα που η EDGE MARITIME συνέχισε να έχει δυσκολίες. Το 14-5 έφερε τη διαφορά στο +10 (31-21).

Η EDGE MARITIME προσπάθησε δυνατά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα να επανέλθει και να κάνει την ανατροπή, όμως η κούραση της και η αστοχία της δεν την επέτρεψαν να φανεί απειλητική, καταφέρνοντας μεν να μειώσει αλλά την NEPTUNE GROUP να πανηγυρίζει μια δίκαιη νίκη.

Ο Γαζής με πόντους καλύτερος του γηπέδου. Αθανασόπουλος και Κόκοτας άξιοι συμπαραστάτες του. Ριφιώτης και Λυμπερόπουλος οι καλύτεροι για την EDGE MARITIME.