NESTLE – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

22/03/2016 20:30 League A 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Nestlé και του ΔΣΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 81.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και διάθεση στα πρώτα λεπτά, αλλά με τον ΔΣΑ με σαφώς περισσότερη συγκέντρωση και πιο καλό spacing, ξεκινώντας με σκορ 2–9 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια η Nestle βελτιώθηκε αμυντικά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει επιθετικές λύσεις απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, με αποτέλεσμα να δει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τον ΔΣΑ να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ και την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε man και είχαν καλύτερες επιλογές επιθετικά, αλλά και ο ΔΣΑ με το καλημέρα πίεσε για αιφνιδιασμούς και συνέχισε να έχει εξαιρετικό passing game και τελικές επιλογές στις οργανωμένες επιθέσεις του, με αποτέλεσμα το προβάδισμα του να αυξηθεί στους + 15 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία τα ποσοστά των φιλοξενούμενων άρχισαν σιγά-σιγά να πέφτουν και οι γηπεδούχοι να έχουν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς , με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 10 πόντους αλλά με τον ΔΣΑ τελικά να αντιδρά και να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 26 – 40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με πιεστικό man, έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς , διατήρησαν καλό ρυθμό στο σετ και ανέβασαν την διαφορά στους + 20 πόντους με τους παίκτες της Nestlé να μην έχουν συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, να σκοράρουν μόλις 5 πόντους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 32 – 61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την Nestlé να δείχνει μαχητικότητα αλλά να είναι εμφανές πως βρέθηκε σε κακή αγωνιστική μέρα  και με τους παίκτες του ΔΣΑ να εξακολουθούν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Γκουτσίδης Δ. με 15 και Γκούρος Π. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μιντζιάς Α. με 17 (3) και Χριστιανόπουλος Α. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.