64 - 45

08/05/2018 21:00 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Nestle816221864
Τοξότης81671445

Στο παιχνίδι μεταξύ της NESTLE και του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα επιλέγοντας οργανωμένες επιθέσεις, με τις άμυνες όμως να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ ήταν 2 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος, οι δύο ομάδες πίεσαν αμυντικά την μπάλα και τις πρώτες πάσες και επιθετικά εκτέλεσαν τα συστήματα τους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν ζεστοί ανταλάσσοντας διαδοχικά εύστοχα τρίποντα και τα ποσοστά ανέβηκαν, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες αλλά η NESTLE πήρε και διατήρησε διαφορά 1 – 3 κατοχών στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες και πάλι κυριάρχησαν, ο ΤΟΞΟΤΗΣ ευνοήθηκε από αυτό και με τρίποντο του Πιτσινού Α. έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 24 – 24.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό και ορθολογικό μπάσκετ, με την ομάδα της NESTLE όμως να αρχίζει να ευνοείται από το σετ παιχνίδι και με 10 σερί πόντους του ΣΕΛΙΤΑ Κ. στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου πήρε διαφορά 3 κατοχών, με τους παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα ενώ παράλληλα δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον ΣΕΛΙΤΑ Κ. ο οποίος κουβάλησε οργανωτικά και εκτελεστικά την ομάδα του, με αποτέλεσμα η NESTLE να διατηρήσει προβάδισαμα ασφαλείας και να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Κούλης Χ., Κούλης Κ.