63 - 55

16/02/2019 17:00 Super League B 18/19 13 40'

Nestle1513171863
Φ.Σ.Α.111582155

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της NESTLE και του Φ.Σ.Α, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή αργό τέμπο στο παιχνίδι, η NESTLE ξεκίνησε καλύτερα με σερί 5 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά, ο ΦΣΑ ήταν άστοχος και είχε βιαστικές τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 12 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά και δυσκολεύτηταν πολύ να σκοράρουν, ο ΦΣΑ με 4 σερί πόντους του Μαυρίκιου Ν. και ένα τρίποντο του Κυριακόπουλου Ε. ξεκόλλησε επιθετικά και μείωσε σε μία κατοχή, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψαλιδίζουν την διαφορά και με τρίποντο του Μαυρίκιου Ν. μείωσαν σε έναν πόντο, ενώ στην πορεία πέρασαν και μπροστά, με το σκορ να είναι 21 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν και έγιναν πιο σκληρές και πιο physical, τα ποσοστά ήταν πολύ χαμηλά, η παραγωγή ελάχιστη, το παιχνίδι αποκλειστικά σε σετ επιθέσεις και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28 – 26.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ αλλά στην 3η περίοδο η NESTLE μπήκε με μεγάλη συγκέντρωση και με πρωταγωνιστή τον Σελιτά Κ. (τόσο οργανωτικά όσο και με σκοράρισμα) έκανε τρομερό ξεκίνημα, έλεγξε τον ρυθμό, πήρε και διατήρησε διψήφια διαφορά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45 – 34. Στο τελευταίο δεκάλεπτο παρόλα αυτά ο ΦΣΑ δεν άφησε το παιχνίδι και με 2 σερί τρίποντα μείωσε σε 2 κατοχές στα πρώτα 5 λεπτά αλλά στην πορεία δεν κατάφερε να μειώσει περαιτέρω, με τους παίκτες της NESTLE να κάνουν δικό τους run 5 – 0 ενώ παράλληλα επέβαλαν εκ νέου το παιχνίδι τους και διατηρώντας ένα προβάδισμα 3 κατοχών έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκούρος Π. με 17 και Σελιτάς Κ. με 15 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 28 (3) και Μασάχος Α. με 16 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Μαίτου Γ.