66 - 57

22/01/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

Nestle1915141866
Veto SA1314171357

Στον αγώνα μεταξύ της NESTLE και της VETO SA (οι οποίοι αγωνίστηκαν με 7 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα και επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, η NESTLE είχε πολύ καλό spacing και παραγωγή από ασίστ αλλά και η VETO μπήκε ζέστη από την γραμμή των 3 πόντων, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά και το σκορ να είναι 10 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και με buzzer beater καλάθι του Σελιτά Κ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 19 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η Nestle μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παρκέ και κάνοντας ένα mini run 4 – 0 στο πρώτο λεπτό ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους, αλλά και οι παίκτες της VETO αντέδρασαν, με το παιχνίδι να γίνεται όλο και πιο γρήγορο με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές, οι φιλοξενούμενοι όμως ευνοήθηκαν απ’ αυτό και με ασίστ του Χασομέρη Κ. και τρίποντο του Καρκανιά Χ. μείωσαν σε 4 πόντους με το σκορ να είναι 27 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα σε man, οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου και έδειξαν μαχητικότητα στα ριμπάουντ, οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, η NESTLE έκανε παγίδες, ο Σελιτάς Κ. κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια οι φιλοξενούμενοι και πάλι μπήκαν ζεστοί από την γραμμή των 3 πόντων με 2 τρίποντα του Καζαντζή Σ και ένα του Μαράντου Κ, αλλά και αντίπαλοι τους με καλό οργανωτικό παιχνίδι διατήρησαν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 43 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια με iso του Σελιτά Κ. η διαφορά ανέβηκε στους 9 πόντους, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε σετ κυρίως επιθέσεις, η VETO άρχισε να παρουσιάζει επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε  οργανωμένη άμυνα με αποτέλεσμα να δει τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα αλλά στα τελευταία 2 λεπτά έδειξε σημάδια ζωής, έβγαλε ενέργεια αμυντικά και με τρίποντο από τα 9 μέτρα του Καρκανιά Χ. και αμέσως μετά με ασίστ του ίδιου και τρίποντο του Καζαντζή Σ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 48 – 44.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, βγάζοντας ένταση σε κάθε φάση, αλλά η NESTLE και πάλι έχοντας πιο καθαρές τελικές επιλογές και πιο πολυπρόσωπη επίθεση ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές και με δύο δύσκολα καλάθια του Γκούρου Π. ξαναπήρε διψήφιο προβάδισμα στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της VETO να δείχνουν διάθεση και μαχητικότερο έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της NESTLE να παραμένουν σοβαροί και συγκενρωμένοι, διατηρώντας προβάδισμα 3+ κατοχών και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σελιτάς Κ. με 23 (2) και Γκούρος Π. με 18, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Καζαντζής Σ. με 21 (6) και Τσατσάνης Κ. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Σελληνάς